Az ételmérgezés minden olyan megbetegedés köznyelvi elnevezése, amelyet az elfogyasztott élelmiszerben levő baktériumok, vírusok, méreganyagok okoznak. A legveszélyesebb élelmiszerek azok a tojástartalmú, valamint húst tartalmazó ételek, amelyek egyáltalán nem vagy nem eléggé vannak átsütve, átfőzve (pl. vagdalt hús, hamburger, rakott, töltött ételek, nagy darabban, egyben sütött húsok). Ha ilyesmit vásárolsz fesztiválon, légy körültekintő. Főszabály szerint, a meleg ételnek forrónak, a hűtendő ételnek hidegnek kell lenni, ha ez nem stimmel, óvakodj az árustól.
Korn koncert a 2014-es Szigeten. MTI Fotó: Mohai Balázs |
Mire érdemes odafigyelni?
Ha megtörtént a baj Az ételmérgezés leggyakoribb tünetei a hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcsök, általános rosszullét, esetenként láz. Az enyhe hasmenéses tünetek egy-két nap alatt általában maguktól rendeződnek, azonban a folyadékpótlásról gondoskodni kell. Súlyosabb tünetek (hányás, láz, gyakori vagy véres hasmenés) esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Enyhe tünetek esetén is javasolt a háziorvos felkeresése, hiszen az egyedi megbetegedés része lehet egy kiterjedt járványnak vagy tömeges ételfertőzésnek. |
Az persze igaz, hogy a vásárló nem lát be az üzlettér mögé, de sok apró jelből tájékozódhat, és eldöntheti, megveszi-e, megeszi-e az ételt. Ha az üzlet, eladóhely tiszta, rendes, szinte ragyog, minden a helyén van, nincsenek felesleges tárgyak, lomok, nincsenek legyek, egyéb rovarok, vagy háziállatok akkor kezdhetünk bizakodni. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a kiszolgáló tiszta munkaruhát visel-e, haját lefedi vagy szorosan hátraköti, keze tiszta, nincs felékszerezve, körme nem lakkozott, nincs műkörme. Nem dohányzik munka közben.
Ezek mellett érdemes figyelembe venni, hogy van-e kézmosási lehetősége, illetve, hogy nem nyúl-e kézzel az ételhez; az ételeket szennyeződéstől védve, lefedve, kellő hőfokon tárolja-e; kiszolgáláskor ügyel-e a pénz és az étel elkülönített kezelésére. Fontos az is, hogy a tányér, pohár, evőeszköz kifogástalanul tiszta, van-e kitéve szemetes. Fogyasztóvédelmi szempontból az is fontos, hogy a kínálat és az ár egyértelműen, jól láthatóan fel legyen tüntetve.
Te is ügyelj a higiéniára!
Étkezés előtt moss kezet vagy használj kézfertőtlenítő kendőt, gélt. Az ételt csak tiszta kézzel vagy tiszta szalvétával fogd meg. Csak forrón tálalt meleg-ételt, hűtőben tárolt hideg-ételt fogadj el. Ne fogyaszd el az ételt, ha állott, romlásra gyanús vagy szokatlan ízű.
Sokat tehetsz egészségedért, ha sok folyadékot fogyasztasz, persze nem mindegy, hogy mit. Fogyassz minél több ásványvizet, gyümölcslevet, friss gyümölcsöt, vizet. Az alkohol elvonja a vizet a szervezetből, csak még szomjasabbá tesz. Energiaitalt ne igyál üdítőital vagy víz helyett és ne fogyaszd együtt az energiaitalokat alkohollal, gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel, kábítószerekkel.