Megehetjük azt, ami egyszer leesett a földre? A válasz alapvetően attól függ, hogy ki mennyire finnyás vagy baktériumfóbiás - a nemzetközi gyakorlatban azonban elterjedt az úgynevezett 5 másodperces szabály. Ez annyit tesz, hogy a néphiedelem szerint ha 5 másodpercen belül felkapjuk a földről a leesett ételt, akkor nyugodtan megehetjük, nem leszünk betegek (feltéve persze, hogy nem lett sáros, poros, kutyaürülékes, satöbbi).
Voltak már kísérletek az elv megcáfolására és megerősítésére, most egy elég erős versenyző állt bele a kezdeményezésbe, és meglepő eredményre jutott.
Mike Meacham, a NASA mérnöke a Discovery Science Channel egyik műsorában ugyanis igazolta az elméletet, illetve kiterjesztette és pontosította is. Bár a földre ejtett élelmiszerre valóban kerülnek baktériumok, de nagyon nem mindegy, milyen ételről van szó és milyen felszínre ejtjük le.
Inkább kekszet, mint pörköltet együnk a földről
Ha nagyobb nedvességtartalmú étel esik a földre, és 30 másodpercnél tovább hagyjuk ott, 10-szer annyi baktérium kerül rá, mintha 3 másodperc után felkapnánk. Az E-coli-, a szalmonella- és a lisztéria-baktérium is a nedves környezetet kedveli, így a szárazabb ételek, például kekszek száraz felületre ejtve sokkal tovább maradnak "biztonságos", fogyasztható élelmiszerek.
Inkább szőnyegről egyél, mint laminált padlóról
A felület esetében nem csak az fontos szempont, hogy minél szárazabb legyen: az anyaga sem mindegy. Szőnyegről nagyobb biztonsággal ehetünk, a szövetekről ugyanis kevesebb baktérium kerül át az élelmiszerre, mint mondjuk a linóleumról, járólapról vagy a laminált padlóról.
Az 5 másodperces szabály tehát létezik és működik - bár inkább 30 másodperces nedvesség és felület-szabálynak kellene hívni, ha ez nem lenne tökéletesen használhatatlanul hosszú és bonyolult.