A Szinapszis Piackutató legfrissebb kutatása alapján készített ijesztő ábrákat a Forbes.hu az állami egészségügy betegségeiről.
A legmegdöbbentőbb adat például az volt, hogy maguk az orvosok sem gondolják úgy, hogy biztonságban vannak a betegek. Mindössze 21 százalék gondolta úgy, hogy a legutóbbi ellátás során teljes biztonságban voltak a betegek. Ennek okát nem saját munkájukban látják, hanem abban, hogy az intézményekben uralkodó állapotok nem garantálják a biztonságot. A betegeket is megkérdezték, ők pedig pozitívabbak voltak: 55 százalék érezte magát teljes biztonságban az állami ellátás alatt.
A többség inkább egyetért azzal, hogy az állami intézményekben hosszúak a várólisták és csak hálapénzért jár a megfelelő ellátás. Mondjuk abban is nagy az egyetértés, hogy nem szeretnek két helyre fizetni TB-járulékot és a magánszolgáltatásért külön.
A betegek jogai jobban érvényesülnek a magánszektorban egy határozott kisebbség szerint, de a többség nem tudja megítélni ezt, vagy nem lát különbséget.
A betegek szerint az állami ellátásban nem fordítanak elég időt rájuk: ideálisan 24 percet kellene eltöltenie egy orvosnak a betegével, ami valljuk be, nem jellemző.
Azok, akik a magánszolgáltatásokat igénybe veszik, inkább nem fizetnének az OEP-nek, csak a kötelező 6930 Ft-ot, majd könnyes búcsút intene az állami ellátásnak. 32 százalék a mostani járulékok mellett is fizetne a magánegészségügyi szolgáltatásokért. 21 százalék maradna az állami ellátásnál.
Mára nem kiváltságos dolog a magánellátás: a budapestiek 60 százaléka vett igénybe ilyen szolgáltatást 2016-ban, szemben a 2014-es 49 százalékkal.