Egészen újító ötlettel állt elő egy belga csokoládégyár: 3D-s nyomtatással készítenek különleges formájú édességeket – írja a Reuters. A belga Miam Factory – ami magyarul „nyami” gyárnak fordítható – egy speciálisan erre a célra készített berendezéssel, mindössze 0,2 milliméteres olvasztott csokirétegekből készíti el a kívánt finomságokat.
A csokoládégyár egy liégei egyetem gasztrolaborából nőtte ki magát. A labor különböző étel- és italtechnológiák után kutat 4 darab speciálisan élelmiszert felhasználó nyomtató segítségével – ellentétben a „hagyományos" 3D-s nyomtatókkal, amelyek műanyagot használnak különböző tárgyak megalkotására.
Bármit kinyomtatnak
A csokoládé a nyomtatás után azonnal fogyasztható és elkészítésük sem különösebben időigényes: egy egyszerűbb és kisebb darab akár 10 perc alatt is elkészülhet. A vállalat legutóbb egy szomszédos sörfőzdétől kapott megrendelést, hogy az idei húsvéti tojásvadászaton különlegesebb trófeákat tudjanak kiosztani. A vállalat ezért csokoládéból nyomtatott sörös palackokat készített a versenyre. Az üvegforma mérete miatt több mint három órán át készültek a palackok, mintegy 25 méternyi csokoládéból.
A vállalat az óta hotelektől, cégektől és magánszemélyektől is kapott felkéréseket. A különleges édességek ára nagyban függ csokoládé minőségétől, továbbá formájától és méretétől.
Új csomagolások, 3D nyomtatás - ebben van az édesipar jövője? Idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Magyar Édességgyártók Szövetsége. Az elmúlt két évtizedben nem csak a gyártási folyamatokban láttunk hatalmas fejlődést, de a magyarok ízlésvilága is karakteresen változott. De mit vásárolunk húsvétkor? Kinek adunk ajándékot, és hová lettek a bevonós csokoládék a polcokról? Milyen lesz a jövő csokija, és hogyan érintette az élelmiszerbotrány az iparágat? A Privátbankár.hu utánajárt a kérdéseknek. >>> |