Állítólag kevesebb áramot használunk
A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szerint az 1980 óta Magyarországon is alkalmazott módszer azon alapul, hogy az órák átállításával a szokásos ébrenléti idő jobban egybeesik a természetes világosság idejével, ebből adódóan reggel 7 és este 10 óra között kevesebbet kell használni a világítást.
A módszerrel hazánk egy napi átlagos villamosenergia-fogyasztását, azaz csaknem 30-40 ezer háztartás éves felhasználását, 120 megawattórát spóroljuk meg a Mavir szerint. Ez megfelel egy közepes méretű magyar város teljes éves fogyasztásának. Becsléseik szerint az óraátállítással a magyar fogyasztók évente a nyári időszámítás alatt összesen mintegy 4-5 milliárd forintot takaríthatnak meg villamosenergia-költségeikből.
Akármennyi az idő, megy a laptop, a tévé és a klíma
Az ellenzők szerint viszont hiába spórolunk esetleg valamennyit a világításon, az igazán sokat fogyasztó légkondícionálás elterjedése miatt semmi érezhető haszna nincs az óra tekergetésének, csak felborítja az emberek megszokott életritmusát.
A közvilágítás rendszere napjainkban sokkal rugalmasabb, és a lámpák ki-bekapcsolását a sötétedéshez lehet hozzárendelni. Emellett a fogyasztási szokások megváltozása, az, hogy az emberek többet néznek tévét, használják a számítógépeket, alapjaiban változtatta meg az 10-15 éve még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeit és hátrányait.
Ki nyer ma?
Vélhetőleg az éjszakai műszakos dolgozók örülnek leginkább az átállásnak; nekik arra kell figyelniük, hogy az egy órával rövidebb műszakért cserébe - beosztásuktól függően - októberben, a normál időszámításra való visszatéréskor lehetőleg ne legyenek éjszakára beosztva, mert akkor vissza kell adniuk a most megnyert egy órácskát.
Meg persze arra is kellett figyelniük, hogy haza is tudjanak menni a melóból: a közlekedési eszközök menetrendjét is érintette az átállás, amit most a húsvéti változások is megkavartak - itt írtunk róla bővebben >>
A fél világ összezavarodik
Az Egyesült Államokban március második vasárnapján hajnali 2-kor állítják át az órát nyári időszámításra, és november első vasárnapján állnak vissza a normál időszámításra. Európában viszont március utolsó vasárnapja és október utolsó vasárnapja a fordulónapok. Ezzel a szokásos időeltolódáshoz képest tavasszal és ősszel napokig még bonyolultabb kiszámolni, mennyi az idő a tengerentúlon - ez például a tőzsdék nyitását és zárását is befolyásolja, ami komoly pénzek sorsára lehet kihatással.
Pontos időt mondunk
Most a mobilom átállt? És a sütő, a mikró órája? Vagy a TV alatt a settopbox mutatja a pontos időt? Itt egy kis segítség:
Mikor adják vissza az óránkat?
2016. október 30-án, vasárnap kell majd visszatérni a normál is időszámításra - afelől azonban ne legyen kétségünk, az már egy másik óra lesz, a mostanit senki sem adhatja vissza.