A hvg.hu írta meg csütörtökön, hogy az IKEA-t is megkavarta, ahogy átírták az éttermi szolgáltatások adózásának szabályait. Ezért a cégnél úgy döntöttek: bizonytalan ideig nem engedik, hogy a vásárlók elvigyék a helyben készült ételeket.
Az IKEA most talált egy megoldást a helyzetre, de nem biztos hogy jót. Péntek reggel azt közölték a Privátbankár.hu-val: az IKEA megvizsgálta a törvényi megfelelőség lehetőségeit, és átmenetileg minden termékét 27%-os adókulccsal értékesíti, megtartva azok eredeti árát, így biztosítva a vásárlási élményt és az ételek elvitelének lehetőségét is.
Biztos, hogy jó ötlet ez?
Csakhogy az étteremben fogyasztás áfája január 1-je óta 18 százalék - nem világos, hogy az IKEA szabályosan dönthet-e arról, hogy ennek ellenére a magasabb áfakulcsot alkalmazza. Akkor persze mindenképp igazuk van, ha például az IKEA büféi nem minősülnek a törvény szerinti értelemben vett étteremnek - az mindenesetre biztos, hogy a társaság jogászai alaposan felmérték lehetőségeiket, mielőtt így döntöttek. Ahogy az is biztos, hogy ha egy IKEA-méretű és ilyen anyagi és jogászi háttérrel rendelkező óriásnál ekkora zavart okozott a változtatás, akkor a piaci lángososnál végképp lehet rettegni, hogy mikor sújt le az adóhatóság egy bírsággal.
(A magasabb áfakulcs alkalmazását egyébként a vásárlási élmény biztosításának nevezni svéd humorra utal.)
Nemrég egyébként épp arról szóltak az újságcikkek, hogy sok étterem választja ezt a megoldást (az egységesen 27 százalékos áfát) a követhetetlen adminisztráció és az értékesített ételek, italok kettéválasztása helyett, Michnai Attila adószakértő szerint viszont ez a gyakorlat egyértelműen törvénysértő, amiért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 500 ezer forintig terjedő, úgynevezett mulasztási bírságot számol majd fel.