A szólást nagyon kevesen tartják követendő példának, a harminc év felettiek háromnegyede rendszeresen beszélget étkezés közben, a megkérdezett magyarok fele pedig általában tévét néz vacsora közben. A válaszadók harmada még evés közben is az interneten lóg, és a mobiltelefonját nyomkodja két falat között – ebben egyébként a harminc évnél fiatalabbak járnak az élen, a 18-29 évesek 80 százaléka pötyög a telefonján az asztalnál. A régióban ebben mi járunk az élen, a szlovákok továbbra is a beszélgetést, míg a csehek a tévézést részesítik előnyben.
A kést megnyalni sértő, főzés közben kóstolgatni gusztustalan
A felmérés kitért a különböző illetlenségekre is, amiben több dologban is egyetértenek a régiós országok – például abban, hogy nem illik mások előtt elkezdeni az étkezést. Más a helyzet a földre ejtett falatok felszolgálásával, itthon a megkérdezettek háromnegyede tartja kifogásolhatónak, ha valaki felkapja és megeszi vagy felszolgálja (!) a leesett ételt, míg Szlovákiában és Csehországban ezt tízből kilenc ember tartja elfogadhatatlannak.
A magyarok több mint fele viszolyog attól, ha valaki megnyalja a kést az asztalnál, viszont kóstolgatásban mi vagyunk a királyok, mindössze a magyarok 7 százaléka tartja gusztustalannak, ha valaki kóstolgatja az ételt főzés közben. A cseheknél és a szlovákoknál a válaszadók ötöde gondolkodik így, tudta meg a Privátbankár.hu az IKEA felméréséből.
Segítőkészség mindenek felett
A magyar házigazdák kifejezetten szeretik, ha akad egy plusz segítő kéz az előkészületekben, ez pedig, úgy tűnik, nem csak rájuk jellemző: a megkérdezett magyarok több mint kétharmada maga is szeret segíteni egy-egy vendégség alkalmával, például a terítésben vagy a mosogatásban. Emellett jó néven vesszük, ha nem üres kézzel állítanak be hozzánk, egy üveg bor vagy egy csokor virág mindig szívesen látott ajándék a hazai portákon.