A cukorbetegek étrendjének ideális összetétele hasonló a teljes népesség számára javasolt étrenddel – állítják az ismert és elismert nemzetközi szakmai szervezetek. Minden betegnek ismernie kell a táplálkozási szükségleteit, éppen ezért fontos, hogy a cukorbetegek különösképpen tisztában legyenek az élelmiszerek összetételével - írja tájékoztatásában az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet.
A diabetikus élelmiszer kategóriát megszüntető EU rendelet 2013. július 20-án lépett hatályba, és három év türelmi időt adott az ilyen élelmiszerek gyártóinak, forgalmazóinak arra, hogy felkészüljenek és átálljanak egy új szisztémára.
A fogyasztókat az élelmiszereken lévő cukortartalommal és a többi tápanyagtartalommal (pl. szénhidráttartalommal) kapcsolatos tájékoztatás, a tápértékjelölés is segít a tájékozódásban; 2016. december 13-ától kötelező az élelmiszereken tápértékjelölést feltüntetni, melyek alapesetben az alábbiak: energiatartalom, zsírtartalom, ebből telített zsírsav, szénhidrátok, ebből cukrok, fehérje, só.
Mit kell tudni a cukorbetegeknek – hogyan kell számolni?
Nem vitás, hogy diabetes mellitus (cukorbetegség) népbetegségnek tekinthető. Bár itthon központi regiszter hiányában pontos számadatokkal nem rendelkezünk, általánosan elfogadott becslés szerint hazánkban az ismert cukorbetegség gyakorisága 6,0 – 7,0 százalékra tehető, azaz kb. hatszázezer-hétszázezer honfitársunk szenved ismert módon cukorbetegségben. E betegek döntő (90 százalékot meghaladó arányú) többségének felnőttkori, 2-es típusú cukorbetegsége van.
A cukorbetegség kezelésének három alapvető pillére van, legfontosabb eleme a diéta és a fizikai aktivitás, melyekhez adaptálják a különböző gyógyszeres kezeléseket (tabletta, inzulin). A cukorbetegek diétájának összeállítását alapvetően egyéni adottságok, így például a testsúly, életkor, társbetegségek is befolyásolják – mondja dr. Putz Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának diabetológusa.
Ezeket már ne keresd. Kép forrása: NFH. |
A cukorbetegek étrendje alig különbözik az egészségeseknek ajánlott, kiegyensúlyozott étrendtől. Fontos táplálkozási ajánlás, hogy az energiát adó tápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát) megfelelő arányban legyenek jelen a napi táplálékban, ami annyit jelent, hogy a táplálékkal bevitt energia 15-20 százaléka fehérjéből, 30 százaléka zsírból, 50-55 százaléka szénhidrátból kell, hogy származzék. A cukorbetegeknél legnagyobb figyelmet igénylő tápanyag, a szénhidrát. Az étrend célja, hogy segítsen a vércukorszintet megfelelő értéken tartani, ehhez pedig bizonyos időközönként meghatározott szénhidrát mennyiségeket kell elfogyasztani.
Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy a cukorbetegeknek naponta 5-6 alkalommal kell étkezniük, vagyis a három főétkezés mellé két-három kisétkezést (tízórai, uzsonna, esetleg utóvacsora) is be kell iktatniuk. A cukorbetegeknek nem szükséges külön főzni, csupán annyi a teendő, hogy számolják a szénhidrátokat.
Az, hogy rá van írva, még nem jelent semmit
Fontos hangsúlyozni, ha egy termék „diabetikus” megjelölésű, még egyáltalán nem következik az, hogy szénhidrátmentes. Diabetikus termékek (sütemények, csokoládék, desszertek, stb.) esetén édesítésre különböző anyagokat használnak (szorbit, fruktóz, xilit).
Ezek szénhidrátot és energiát tartalmaznak, bár kisebb mértékben, mint a cukor, de emelik a vércukorszintet, van inzulinigényük, így a napi szénhidrát-mennyiségbe be kell számítani. Tehát ha egy termék diabetikus jelzéssel volt ellátva, nem azt jelentette, hogy a cukorbeteg korlátlanul fogyaszthatja. Sőt a „light” felirat sem jelent cukormentességet, mindig javasolt a tápanyagtartalom ellenőrzése.