Egyes házaló vállalkozások akár a piaci ár másfélszereséért is megpróbálhatnak CO-vészjelző berendezéseket rásózni a gyanútlan lakókra. Az is gyakran előfordul, hogy úgy beszélik rá a készülékre az időseket, hogy valójában nem is lenne rá szükségük, közölte a Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika Szaklap (VGF) a Privátbankár.hu-val. A víz- és légtisztítókkal, porszívókkal házaló cégek akár 8-10-szeres áron, 400 ezer forint körüli összeget is elkérhetnek a termékeikért.
Miről ismerjük meg a csalót?
A házaló csalók általában ódzkodnak a pontos tájékoztatástól, a honlapjukon minimális az információtartalom, például semmilyen technikai leírás, ár nem szerepel, azzal a mottóval, hogy majd személyesen úgyis mindent elmondanak. Jellemzően erőszakosak, lehengerlők, igyekszenek az ember félelmére (például a szén-monoxid mérgezéstől) hatni. Fontos, hogy ezek az emberek nem épületgépészek, mert szakemberek nem vállalnak ilyesmit.
Nem mindegy, mit veszünk!
Az árusított termék gyakorlatilag a bóvlitól a jó minőségűig bárhol lehet, az ára azonban jellemzően gyanúsan magas. A szakemberek azt tanácsolják, hogy semmiképp se döntsünk azonnal, akármilyen jó vételnek is tűnik az ajánlat – inkább keressünk fel egy épületgépészt, akinél tájékozódni lehet a termékek áráról és minőségéről. Ezt akkor is érdemes, ha épp nem egy csalás gyanúja miatt tesszük, a VGF meglátása szerint ugyanis a magyar lakásállomány technológiai szintje nagyon alacsony, nem mindegy, hogyan és milyen áron javítunk rajta.