A tanulmány megállapította, hogy az Androidos felhasználók általában 12 új alkalmazást telepítenek havonta, ugyanakkor csupán 10-et törölnek, azaz havonta két újabb alkalmazással terhelik eszközeiket. Minél több telepített alkalmazással rendelkezünk, annál fontosabb, hogy azok kezeléséről is gondoskodjunk. A felmérést kitöltők válaszaiból ugyanakkor kiderül, hogy a felhasználók csupán fele frissíti rendszeresen alkalmazásait, vizsgálja felül a készüléke tartalmát és törli a nem használt dokumentumait és alkalmazásait.
Saját magunkat is veszélybe sodorjuk
Pedig a takarítás és a frissítés most fontosabb, mint valaha, annak érdekében, hogy eredményesen lehessen harcolni az olyan kártékony programok ellen, amelyek az applikációk sérülékenységét használják ki. A cég felmérése megállapította, hogy a felhasználók 28 százaléka csak akkor frissíti alkalmazásait, ha az már nagyon szükséges, ill. 10 százaléka egyáltalán nem is frissíti azokat.
Az egyik fő veszélye a „takarítás” hiányának, hogy az alkalmazások maguk is fenyegetik a felhasználók adatait. A Kaspersky Lab műszaki jellegű megállapításai azt mutatják, hogy az Android alkalmazások 83 százalékának van hozzáférése bizalmas felhasználói adatokhoz, mint például névjegyekhez, üzenetekhez, valamint azt is, hogy hívásokat indíthatnak és SMS-eket küldhetnek.
További észrevételei a kutatásnak, hogy az alkalmazások a felhasználók engedélye nélkül is működhetnek. Átlagosan egy felhasználó 66 alkalmazást telepít az Androidos készülékére. Kiderült, hogy a legnépszerűbb 66 alkalmazásból 54 anélkül elindult a háttérben, hogy a felhasználó a készülékéhez ért volna és ilyen módon napi 22MB adatforgalmat bonyolított felhasználói interakció nélkül.
Az alkalmazások beállításai lehetőséget biztosítanak a felhasználóknak, hogy az adott alkalmazás hozzáférését és működését szigorítsuk és ezáltal ellenőrzés alatt tartsuk. A felmérés azonban kimutatta, hogy a felhasználók csak 40 százaléka él ezzel a lehetőséggel. Továbbá az emberek csupán 32 százaléka
A Kaspersky adott néhány tanácsot is a rendrakáshoz:
• Rendszerezés: szánj egy kis időt arra, hogy rendszerezed a készülékeken tárolt adatokat (melyik alkalmazás – milyen adatot tárol)
• Takarítás: töröld a nem használt alkalmazásokat és dokumentumokat!
• Frissítés: rendszeresen frissítsd az alkalmazásokat és a szoftvert!
• Megbízható forrásból tölts le alkalmazásokat valamint szoftvereket!
A techcég egyébként jól illusztrálta, hogy hogyan falják fel az applikációk a személyes adatainkat: