3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nicola Sturgeon, Skócia vezetője, hivatalos nevén első minisztere új szerepet talált magának. Eddig függetlenséget akart országának, most viszont el akarja érni, hogy csak az Egyesült Királyság négy népének bevonásával lehessen csak döntést hozni az EU-ból való kilépés mikéntjéről. Négynemzeti konzultációt kezdeményez.

Sturgeon felszólította Theresa Mayt, hogy azonnal függessze fel, pontosabban el se kezdje az EU-val való tárgyalásokat, mielőtt nem jut egyezségre országa három kisebbségi nemzetével és az ellenzéki pártokkal. A konzervatívok szélsőséges kilépési terve a választásokon elbukott, mondta a The Guardian szerint, és nem lehet megengedni, hogy az Európával való tárgyalások foglyul essenek az ország kormányozhatatlanságának, vagyis annak, hogy sem a konzervatívok, sem a Munkáspár nem tud többségi kormányt alakítani.

Négynemzeti kerekasztal

Így egy nemzeti, pontosabban négynemzeti közmegegyezést kell összehozni, vagyis az EU-kilépést úgy kellene kezelni, mintha egy olyan nagykoalíció kormányozna, amiben szinte mindenki benne van. Ha ez megvan, akkor valóban erős felhatalmazással indulhatnának a tárgyalások. A legfontosabb, amit Sturgeon szerint el kellene érni, az egységes piaci tagság megőrzése. Emellett igen fontos lenne a vámunióban is benne maradni, valamint garantálni az EU polgárok jogait.

Nicola Sturgeon szerint fel kéne állítani egy miniszteri bizottságot is, amelybe a skót, a walesi és az északír önkormányzatok képviselőket küldenének, és mellé külön egy tanácsadó testületet, amelyben az északír Sinn Féin, a köztársaságpárti íreket képviselő párt is szerepet kapna. Ezek a testületek kellene, hogy összehozzanak egy olyan kompromisszumot, amely végül mindenkinek elfogadható, és persze megvalósítható, azaz megfelel az Európai Unió által szabott feltételeknek is.

Ésszerű megoldás

Ez a megoldás egyébként már tavaly nyáron is logikus lett volna, tekintettel arra, hogy majdnem fele-fele lett a népszavazás eredménye, így szükség lett volna a konszenzuskeresésre. Akkor azonban még nem voltak teljesen tisztában azzal, hogy az EU-ból való kilépés nem csak egy egyszerűen eldönthető kérdés, hanem egy olyan folyamat, aminek több kimenetele lehetséges.

Az egyszerűbb lehetőségek

A legszélsőségesebb eset, hogy semmilyen megegyezés nem születik, ekkor minden kapcsolat megszakad, egymás polgárait hazaküldik (több millió emberről lenne szó), szigorú határellenőrzés lenne a két Írország között (amire az északírek biztos fellázadnának), kiesne az Egyesült Királyság az egységes piacról és a vámunióból, így gazdasága iszonyatos károkat szenvedne. Persze ezt az európai oldal is megérezné, de sokkal kevésbé.

A másik, viszonylag egyszerű megoldás az lenne, ha automatikusan elfogadnák a svájci vagy a norvég modellt. Ebben az esetben tárgyalni sem kellene sokat, megmaradna az egységes piaci tagság, igaz, hogy a munkaerő áramlását sem lehetne korlátozni, és egyes európai jogszabályok automatikusan érvényesek maradnának. Mindazonáltal a kecske is jóllakna, a káposzta is megmaradna, a brit szavazók mindkét tábora ezzel kompromisszumot kötne.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG