4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Totális patthelyzettel fenyeget az EU és Nagy-Britannia vitája a Brexit feltételeiről. Brüsszel továbbra sem hajlandó újratárgyalni a novemberben kötött egyezményt, amit azonban a brit parlament szinte biztosan nem fog elfogadni. A kétnapos EU-csúcson a feszültség tapintható volt, amiről Theresa May és Jean-Claude Juncker fagyos találkozója is árulkodott.

Theresa May a brüsszeli csúcson. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Beszédes jelenetet rögzítettek a kamerák a brüsszeli EU-csúcs pénteki ülésének kezdete előtt. A felvétel tanúsága szerint Theresa May brit miniszterelnök meglehetősen ingerült állapotban váltott néhány szót Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével.

A Guardian fagyosnak nevezi az  interakciót, amely közben Juncker – aki amúgy hajlamos több mint szívélyesen üdvözölni kollégáit – megpróbálta lenyugtatni a láthatóan mérges brit kormányfőt.

Mutatjuk:

Nem enged Brüsszel

Theresa May persze nem véletlenül volt dühös: az uniós és tagállami vezetők ugyanis a csúcson ismét világossá tették, hogy nem hajlandók változtatni a novemberben megkötött, a brit kilépés feltételeit rögzítő megállapodáson.

Ez jelen állás szerint azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság rendezetlen körülmények között, egyezmény nélkül fog kilépni az EU-ból jövő március végén. Az ugyanis borítékolható, hogy a dokumentumot jelenlegi formájában nem fogja elfogadni a brit parlament.

Polgárháború a toryknál

May emellett azt is zokon vehette, hogy Juncker – a Telegraph szerint – személyében is támadta őt, amikor kijelentette: itt lenne az ideje, hogy „az Egyesült Királyság megmondja, hogy mit akar, ahelyett, hogy azt kérdezi, hogy mi mit akarunk.”

„A Mrs. May-re nem jellemző dühkitörésre annak keretében került sor, hogy a kormányfő a politikai életben maradásért harcol a Brexit-megállapodással, pártjában pedig polgárháborús állapotok uralkodnak”

-  írta a brit lap arra is utalva, hogy a keményvonalas toryk a héten bizalmatlansági szavazást kezdeményeztek May ellen a szerintük rossz megállapodás miatt. (A párt képviselőinek többsége végül bizalmat szavazott a kormányfőnek.)

Min megy a vita?

A keményvonalas konzervatívok elsősorban azért támadják az egyezményt, mert abba bekerült egy úgynevezett tartalékmegoldás. Ezt eredetileg azért dolgozták ki, hogy mindenképp elkerüljék a fizikai ellenőrzés visszaállítását az ír-északír határon.

A tartalékmegoldás szerint egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig sem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.

A toryk egy része és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt szerint ezzel az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámunióba az EU-val. A tartalékmegoldásnak ugyanis nincs kijelölt végdátuma, és a britek nem dönthetnek róla egyoldalúan.

Nem kapott biztosítékot

Brit kormánytisztviselők szerint May az EU-csúcson "politikai és jogi biztosítékokat" kért annak elkerülésére, hogy "beleragadjanak" egy ilyen helyzetbe. Az EU 27-ek nyilatkozatába viszont csak annyi került bele, hogy a tartalékmegoldás aktiválása esetén addig lenne hatályban, amíg szigorúan szükséges, és nem váltja fel egy jövőbeli egyezmény.

May ennek ellenére nem adja fel. Az EU-csúcs után azt mondta, hogy még mindig van lehetőség a kívánt biztosítékok megszerzésére, és tovább folytatják a tárgyalásokat. Elismerte ugyanakkor, hogy „robusztus vitája” volt Junckerrel.

Újabb EU-csúcs jöhet

A megmerevedett álláspontok miatt már a legfelsőbb szinteken is számolnak azzal, hogy a szigetország megállapodás nélkül lép ki az EU-ból. Charles Michel belga kormányfő ma arról beszélt, hogy fel kell gyorsítani a felkészülést erre az esetre. Januárban pedig újabb rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsot hívhatnak össze.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG