Különös jelenség figyelhető meg Venezuelában, az egekbe szökő infláció miatt a legolcsóbb termékek megvásárlása is már szinte lehetetlenné vált már, így a készpénz helyett egyre inkább a cserekereskedelem jelent meg, mint általános fizetőeszköz. A Reuters cikke szerint a venezuelai Rio Chico partján portékájukat kínáló horgászok pénz helyett inkább lisztet, rizst és főzőolajt fogadnak el a vásárlóktól.
A hiperinflációnak köszönhetően a legolcsóbb termékek megvásárlása is több bála készpénz megmozgatását jelentené, ez pedig a gyakorlati problémákat félretéve is lehetetlen, az országban ugyanis nincs elegendő fizetőeszköz forgalomban – a lakosok így barterezésre szorítkoznak az alapvető javak megszerzésében.
A legtöbben nem tudnak utalni
Bár a nagyobb városok üzletei még banki tranzakciókkal és hitelezéssel túlélik ezt a helyzetet, ez a 20 ezer főt számláló Rio Chicohoz hasonló kisebb településeken nem kézenfekvő megoldás, a hírek szerint ugyanakkor még a fővárosban is jó pár kiskereskedőnek nincs hozzáférése banki rendszerekhez, így marad a cserebere.
Nincs ma ennél durvább: a minimálbér ötödébe kerül egy kávé A Bloomberg tejeskávé-indexe lélektani határt lépett át a héten: Caracasban egymillió bolivart kell kifizetni egy kávéért. Részletek >>> |
A jelenség rámutat, miként fordult az egykor gazdag dél-amerikai ország az egyik legegyszerűbb cserekereskedelmi megoldás felé. Luis Vicente Leon közgazdász szerint nagyon primitív fizetési rendszer ez, ugyanakkor az is primitív, hogy egy országban ne legyen elegendő készpénz a napi működéshez. Pénzügyi elemzők szerint a központi bank egyszerűen nem tudta fenntartani a tempót az inflációval, amely az elemzők szerint elérte az évi 25 ezer százalékot májusban.
Venezuela egykor az egyik leggazdagabb országok egyike volt a térségben, a Maduro elnöksége gazdasági recesszió miatt azonban mintegy egymillió ember – a népesség csaknem 3 százaléka – kénytelen volt elhagyni országát 2015 és 2017 között. A májusban újraválasztott államfő szerint mindez Washingtonnak és az ellenzéknek köszönhető, akik a egyre növekvő fogyasztói árakért, illetve a folyamatos élelmiszer- és gyógyszerhiányért felelősek.
Az összeomlás szélén: pofátlan csalás történt a választásokon? Igazából senki sem kételkedett abban, hogy Nicolás Maduro a hétvégén választást fog nyerni Venezuelában. Viszont az enyhén szólva is gyanús körülmények közt lezajlott voksolásnak komoly következményei lehetnek: az Egyesült Államok már az olajipar elleni szankciókkal is fenyeget. Tovább a Privátbankár.hu-n. >>> |