3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A minisztérium örül annak, hogy javult a versenyképességünk tavalyhoz képest - a gond az, hogy a versenytársaink még többet javítottak. Akik eddig is előttünk voltak, távolabb kerültek, a csehek, románok, bolgárok pedig megelőztek a versenyképességi listán.

Négy helyet lépett előre Magyarország a Világbank szerdán megjelent Doing Business versenyképességi rangsorában a tavalyi évhez képest, így 189 vizsgált ország közül az 54. lett - írja friss közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium. (Valójában a helyezésünk tavaly is 54. volt, ám módszertani változások történtek, a tavaly elért szintén 54. helyezés átszámolva az idei szabályok szerint az 58. pozíciónak felel meg, így valóban javíthattunk pár helyet.)

A tanulmányban a vállalkozások működéséhez kapcsolódó tíz területet vizsgálnak: cégalapítás; építések engedélyezése; villamos hálózatra csatlakozás; tulajdoni bejegyzés; hitelhez jutás; befektető-védelem; adófizetés; külkereskedelem; jogérvényesítés; fizetésképtelenség rendezése.

A részterületeken elért helyezések:

Cégalapítás 57
Építések engedélyezése 103
Villamos hálózatra csatlakozás 162
Tulajdoni bejegyzés 52
Hitelhez jutás 17
Befektetővédelem 110
Adózás 88
Külkereskedelem 72
Jogérvényesítés 20
Fizetésképtelenség rendezése 64

Állva hagynak minket a versenytársaink

A teljes listát megnézve az látszik: Magyarország teljesítménye nem kiemelkedő, ahogy az NGM is írja, vizsgált országok 80%-ában javultak a versenyképességi mutatók, és ebben az európai–közép-ázsiai régió országai különösen élen jártak. Ha a régiós versenytársainkat nézzük, akkor pedig az látszik: kifejezetten gyengén állunk a versenyképesség terén.

Egyrészt megelőz minket Lengyelország (32. hely), Szlovákia (37. hely), Csehország (44. hely), valamint Románia (48. hely) és Bulgária (38. hely) is.  A csehek, románok, bolgárok tavaly még mögöttünk voltak a listán.

Ország Helyezés (tavalyi helyezés)
Lengyelország 32 (45)
Szlovákia 37 (49)
Bulgária 38 (58)
Csehország 44 (75)
Románia 48 (73)
Magyarország 54 (54)

Igaza van tehát a minisztériumnak: valóban javult Magyarország versenyképessége - tavalyhoz képest. A gond az, hogy közvetlen versenytársaink jóval többet javítottak helyezésükön, és mind előttünk vannak a listán - egyre jobban leszakadunk.

Nem ez az egyetlen lista, ahol rosszul állunk

Nemrég a World Economic Forum versenyképességi listáját is bemutattuk: tavalyi eredményéhez képest ugyan Magyarország ott is javított pár helyet, a 60. helyet foglalja el a világ országainak versenyképességi rangsorában, de ezzel az eredménnyel a 28 tagú Európai Unió mindössze 24. legversenyképesebb tagja. Részletek  >>

A teljes lista:

 





A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump nem lesz boldog? Évek óta nem volt ennyi munkanélküli az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 16:58
Amerikai munkaerőpiaci adatok érkeztek.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó helyre került Magyarország egy listán
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 14:31
Építőipar terén jó lett a magyar adat.
Makro / Külgazdaság Félelmetes pénzeket kerestek a milliárdosok egy év alatt is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:34
3,8 milliárd embert kiemelhetnének a szegénységből.
Makro / Külgazdaság A sötétben tapogatózhat a Fed karácsony előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:00
Az amerikai munkaügyi minisztérium nem közöl munkanélküliségi adatot októberről.
Makro / Külgazdaság Ha dízeles az autója, van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 11:15
Dráguló gázolaj, stagnáló benzinár.
Makro / Külgazdaság Itt van Bod Péter Ákos válasza arra, hogy miért nem érezzük a bérek növekedését
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 10:45
Ha csak a hivatalos számokat nézzük, akkor örülhetünk, hiszen az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkednek a keresetek. De akkor miért érzik sokan ennek az ellenkezőjét? 
Makro / Külgazdaság Plusz szabadnap is jár az euró bevezetése mellé
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:50
Két plusz szabadnapot ad a bolgár kormány az euró zökkenőmentes bevezetése céljából.
Makro / Külgazdaság Évtizedes válság, 2030-ig szóló, borús jóslat érkezett az IMF-től
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:15
A világ húsz legnagyobb gazdaságának (G20) középtávú növekedési kilátásai 2030-ra a 2009-es pénzügyi válság óta nem látott mélypontra süllyednek – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a G20-ak számára készített jelentéséből.
Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG