4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország megfigyelői státust kapott a Nemzetközi Türk Akadémiában, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Kirgizisztánban. Bár a megállapodás kulturális jellegű, ezzel együtt sok jel utal arra, hogy a közép-ázsiai országban sérülnek a politikai és a civil jogok, a politikai ellenfeleket pedig elnyomják. Még ennél is rosszabb állapotok uralkodnak Azerbajdzsánban és Kazahsztánban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Erlan Abdildajev kirgiz külügyminiszter Biskekben 2018. szeptember 2-án. MTI Fotó: KKM / Mitko Stoichev

Kirgizisztánban tárgyal Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter a türk-nyelvű országok együttműködési tanácsának külügyminiszteri szintű tanácskozásán vesz részt a közép-ázsiai állam fővárosában, Biskekben, ahol előkészítik a hétfői államfői és kormányfői szintű tanácskozást. Orbán Viktor miniszterelnök már szintén megérkezett Kirgizisztánba.

Megfigyelők lettünk

A külügyek vezetői vasárnap jóváhagyták Magyarország megfigyelői státusát a Nemzetközi Türk Akadémiában, jelentette ki Szijjártó Péter az MTI-nek. Az együttműködési tanácsban való magyar megfigyelői részvételről hétfőn döntenek.

A részvétel a Nemzetközi Türk Akadémia munkájában azt jelenti, hogy a türk népek történelmét kutató, turkológiai kutatásokat végző nemzetközi intézmény munkájában ezentúl magyar kutatók is részt vehetnek. A tudományos és kulturális kutatást, valamint együttműködést segítő Nemzetközi Türk Akadémiát 2012-ben hozta létre Kazahsztán, Törökország, Azerbajdzsán és Kirgizisztán.

Szijjártó: együtt kell működni

Szijjártó Péter hozzátette: Európa számos kihívással néz szembe. Annak érdekében, hogy Magyarország megfeleljen ezeknek, szükség van az együttműködésre azokkal az országokkal, amelyek gazdasági, energetikai vagy biztonsági szempontból Európa segítségére lehetnek.

Törökország hamarosan a világ tíz legnagyobb gazdasága közé kerül, a közép-ázsiai térség pedig dinamikusan fejlődik. Ebből a térségből számíthat Európa újabb gázszállítmányokra, amelyek Törökországon keresztül érkeznének. Az ehhez szükséges építkezést Törökországban már megkezdték.

A magyar külügyminiszter szerint biztonsági szempontból is fontos az együttműködés a térséggel, mivel a régió országai gátat szabhatnak a terrorizmus alapját adó, Európát is fenyegető eszméknek. Gazdasági téren pedig segíthetnek abban, hogy Európa és a kontinens keleti szomszédsága között hatékony együttműködés épüljön ki.

"Nagyra becsülik Magyarországot"

Szijjártó Péter hozzátette: ezek az országok nagyra becsülik Magyarországot, és úgy tekintenek rá, hogy büszke történelmére, és olyan, hagyományait ápoló állam, amelynek örökségében ott vannak a keleti gyökerek. Ezt szem előtt tartva a türk-nyelvű országok egyre szorosabbá fűzik együttműködésüket Magyarországgal, mondta.

Biskekben vasárnap nyitják meg a III. Nomád Világjátékokat, Magyarország 36 fős küldöttséggel vesz részt a hagyományőrző eseményen.

Kirgizisztán: korrupció, elnyomás

Politikai és szabadságjogok tekintetében ugyanakkor ezek az országok komoly problémákkal küszködnek nemzetközi jogvédő szervezetek szerint. A Freedom House legutóbbi jelentésében azt írja: bár a 2005-ös és 2010-es forradalom Kirgizisztánban megbuktatta az autoriter elnököket, és az ország áttért a parlamentáris kormányzásra, a kormányra került koalíciók instabilak maradtak, és továbbra is mindent áthat a korrupció.

A hatalmon lévő szociáldemokrata párt pedig az elmúlt években arra használta az igazságszolgáltatást, hogy elnyomja a politikai ellenfeleket és a civil társadalom kritikus hangjait. A nemzetközi szervezet a szabadság, a politikai jogok és civil jogok kategóriában is harmadik legrosszabb osztályzatot adta Kirgizisztánnak.    

Azerbajdzsán: egy kézben a hatalom

Még ennél is rosszabb a helyzet Kazahsztánban és Azerbajdzsánban. Utóbbi országban – a Freedom House szerint – a hatalom egy autoriter vezető, Ilham Alijev kezében koncentrálódik. A korrupció itt is burjánzik, a politikai ellenzék pedig gyenge az elmúlt évek elnyomása miatt. A kormány a civil szabadságjogokat is jelentősen szűkítette, és alig enged teret a civil aktivitásnak, írja jelentésében a szervezet. Orbán Viktor köztudottan jó viszonyt ápol Alijevvel, akinél már kétszer is tett hivatalos látogatást.

A Freedom House Kirgizisztánt összességében a részben szabad, Azerbajdzsánt és Kazahsztánt a nem szabad kategóriába sorolja.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG