Lezárult a nagy nyári élelmiszer-razzia: július 1. és augusztus 20. között elrendelt ellenőrzés során 5659 létesítményt ellenőriztek és több mint 25 millió forint bírságot szabtak ki, ezzel pedig sikeresen lezajlott az élelmiszerlánc idei nyári szezonális ellenőrzése – derült ki az Agrárminisztérium közleményéből. Az évek óta hagyományosnak számító élelmiszer-ellenőrzések mellett, idén először további, a Nébih által felügyelt szakterületek és tevékenységek ellenőrzésére is sor került.
A hagyományos élelmiszer-ellenőrzések fókuszában a szezonálisan üzemelő, illetve idegenforgalmi szempontból frekventált helyeken, strandokon működő kereskedelmi és vendéglátó létesítmények, a nagy tömegeket megmozgató rendezvényeken értékesített élelmiszerek, az ifjúsági és gyermek táborok étkeztetése, a fagylalt előállítás és forgalmazás, valamint az utcai vendéglátás, a büfékocsik és mozgó vendéglátók álltak. Kiemelt figyelem irányult a fűszerezett, pácolt, előkészített húsokra, a grilltermékekre, a fagylaltokra, a szezonális zöldségekre és gyümölcsökre – írják.
Egyre kevesebb a megfelelő üzletek száma
A mintegy 5659 létesítményből 2695 vendéglátóhelyet, 633 élelmiszer-előállítót és 2331 élelmiszer-kereskedelmi egységet, 607 jelentős rendezvényre kitelepült vendéglátó egységet, továbbá a gyermektáborok ellátása szempontjából 6 főző- és 3 tálalókonyhát vizsgáltak. Laboratóriumi vizsgálatra 133 minta érkezett, melyből 46 fűszerezett, pácolt, előkészített hústermék és 87 fagylalt volt. A fűszerezett, pácolt, előkészített hústermékek közül 7 volt kifogásolt, szalmonella jelenléte miatt. A fagylalt mintákból 16 fagylalt volt kifogásolt.
A szezonális ellenőrzés időszakában az ellenőrzött 2.695 vendéglátó létesítmény 77,8 százaléka megfelelően üzemelt. Az előző évekhez viszonyítva az élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelően működő létesítmények aránya csökkenést mutat. Emberi fogyasztásra alkalmatlansága miatt 354 élelmiszer tételt kellett kivonni ebből a szektorból, melyek értéke megközelítette az 1,5 millió forintot.
Forrás: Nébih |
Több mint 25 millió forintnyi bírság
Az ellenőrzések során a leggyakoribb hiányosságok a higiéniai feltételekkel, a forgalmazott termékek minőségével, a dolgozók egészségügyi alkalmasságával és képzettségével, a nyomon követhetőséggel, valamint a hűtési lánc fenntartásával kapcsolatban fordultak elő. A hatóságok 185 figyelmeztetést adtak ki, 29 esetben pedig a tevékenység korlátozására került sor. Bírságot 303 esetben szabott ki a hatóság, melynek összege meghaladja a 25 millió forintot.
Mi a különbség a fagylalt és a jégkrém között? Lehet, te is rosszul tudod Miért nem fagyi a jégkrém, és a fagylalt miért nem lehet soha jégkrém? Tovább >>> |
Az őstermelői tevékenységet is vizsgálták: 2018 nyarán 877 őstermelő ellenőrzése során 53 esetben főként kisebb szabálytalanságokat tártak fel a szakemberek - eljárást 22 esetben indítottak, mert az őstermelő nem a saját gazdaságából származó terméket értékesített. Idén ezen felül újabb, a Nébih által felügyelt szakterületekkel és tevékenységekkel bővült az élelmiszerlánc-ellenőrzés: az Állami Halőri Szolgálat halőrei 71 Balaton környéki és 65 Duna menti vendéglátóhelyen ellenőrizték az eladásra kínált hal és haltermék származását.
A hivatal 25 esetben vonta ellenőrzés alá a faanyag kereskedelmi lánc szereplőinek tevékenységét, valamint 2 járőrautóval figyelték a közúti forgalomban résztvevő fatermék-szállító járműveket, de megjelent a a kutyák és macskák szívférgességének megelőzésére alkalmas, Magyarországon engedélyezett állatgyógyászati készítmények ellenőrzése, amely 7 termékre terjedt ki. A részletes jelentés itt található >>>
A nyár legfontosabb kérdése: melyik a legjobb sör? A termékek kiválasztása rendhagyó volt, most először ugyanis az olvasók határozták meg, melyik söröket vizsgálja a hatóság. A Nébih munkatársai 12 nagyobb üzletlánc kínálatát mérték fel, ahol több mint 120 különböző márkájú vagy típusú sört találtak. Részletek >>> |