MTI Fotó: Kovács Tamás |
A Bizottság szerint Magyarország versenyeztetés nélkül, nem átlátható folyamat részeként ítélte oda a két új reaktorblokk építésére és két másik korszerűsítésére vonatkozó megbízást, a bizottság pedig úgy ítéli meg, hogy ez nincs összhangban az uniós közbeszerzési előírásokkal. Itt számoltunk be a kötelezettségszegési eljárásról >>
Az, hogy kötelezettségszegési eljárás indult a paksi atomerőmű ügyében, az jelenti: a projekt fontos szakaszhoz, a megvalósításhoz érkezett. Lázár János szerint egy kereskedelempolitikai vita robbant ki: az európai vállalatok szeretnének hozzáférni ehhez a hatalmas, 12 milliárd eurós beruházáshoz.
José Manuel Barroso uniós biztosként 2014-ben azt közölte, nincs elvi akadálya a magyar-orosz kétoldalú megállapodásnak - mondta Lázár. Magyarország ragaszkodni fog ahhoz, hogy joga van szerződést kötni egy EU-n kívüli országgal. Szerinte jelenleg egy olyan atomerőmű-beruházás sem folyik Európában, amin tendereztetéssel választották volna ki a fővállalkozót.
Lázár szerint Magyarország nem kötött kizárólagos megállapodást senkivel. Az orosz kormány az orosz Roszatomot bízta meg a program lebonyolításával, velük közösen egy tendert folytatunk le, amelyen az EU területén működő cégek versenyezhetnek a 12 milliárd eurós beruházás részleteiért.
A magyar kormány kész akár bíróság elé is vinni az ügyet - közölte a miniszter. A cél azonban első körben a megállapodás a Bizottsággal.
Lázár oda is szúrt egyet: megjegyezte, hogy 2 évbe telt az Európai Bizottságnak, hogy küldjenek egy levelet, amire 2 hónapunk van válaszolni. Lázár János azt üzente: vannak bürokráciacsökkentő javaslataink Brüsszelnek, hogy ne tartson 48 hónapig egy levelet megírni.