3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tíz éve robbant ki a 2008-as válság a Lehman Brothers bedőlésével. Ennek apropóján a Financial Times az összeomlás nemzetközi főszereplőit szólaltatta meg, az mfor.hu és a Privátbankár.hu közös cikksorozata pedig a hazai gazdasági döntéshozókat, fontosabb szereplők visszaemlékezéseit mutatja be. Cikksorozatunk hatodik részében Zsiday Viktor portfóliómenedzser idézte fel az összeomlás időszakát.

Zsiday Viktor írását változtatás nélkül közöljük.

"2007 végétől-2008 elejétől egyértelművé vált számomra, hogy a részvénypiacok komoly lejtmenetbe kerültek. Aki nem volt vak, az már bőven szeptember előtt láthatta, hogy igen komoly problémák vannak a gazdaságban. Ezért önmagában az, hogy egy nagy befektetési bank csődbe megy, nem lepett meg, hiszen a gazdaságtörténetből pontosan tudtam, hogy nagyon gyakran ezzel kulminálódik egy gazdasági válság vagy pánik.

Ugyanakkor azt a hibát elkövettem, hogy úgy véltem, hogy ezzel a katartikus eseménnyel, egy ikonikus cég bedőlésével valószínűleg a válság mélypontja közelében járunk, ezért minden kollégámat arra buzdítottam, hogy magasabb kockázatú eszközökbe tegyék át a vagyonukat. Mivel az év előző részében eladási (Short) pozíciókkal már kellemes összeget kerestem ezért úgy véltem, hogy ezt a pénzt ekkor, ezekben a napokban kell elkölteni és így az ember a piac mélypontján vásárolhat.

Viszonylagos nyugalommal így is cselekedtem, nem pánikoltam, nem hívtam fel senkit. Inkább izgalmas, érdekes sem mint félelmetes eseménynek tűnt. Aki akkor vásárolt különféle eszközöket, az néhány éves időtávon természetesen nagyon jól járt, viszont előtte még óriási árfolyamesések voltak március közepéig, amely aztán már minden korai vásárlót, mint én is, valódi félelemmel töltött el.

A Lehman csőd napján egyáltalán nem féltem, sőt örültem a kiváló vételi alkalomnak, viszont a következő pár hónapban megtanultam, mi az igazi piaci félelem...

2009 tavaszára a helyzet sokkal rosszabbnak tűnt, mint 2008 őszén, könnyen elképzelhetőnek látszott, hogy a világ ismét egy olyan pozitív visszacsatolásokon alapuló súlyos mélyrepülésbe kerül, mint ami az 1929-es válságban történt, és teljesen realisztikus forgatókönyvnek tűnt, hogy nagy külföldi és hazai bankok csődbe mennek. Ekkor már nem az volt a kérdés, hogy min fog az ember pénzt keresni, hanem sokkal inkább az, hogy van-e olyan biztonságos hely, ahol a megtakarításaink nincsenek veszélyben, ahol a korábbi évek munkájának eredménye nem megy füstbe. Ez az igazi félelem, és ez jellemzi a válságok mélypontját: a szereplők ekkor már nem a jövőbeni hozamot akarják maximalizálni, hanem a potenciális veszteségeket minimalizálni. Mindegy, hogy nem keresnek pénzt, mert attól rettegnek, hogy mindenüket elvesztik.

2009 tavaszán ezt láttam a körülöttem levő embereken és bár tudatosan küzdöttem ellene, de a gyomromban én is ugyanezt éreztem."

Történetek a gazdasági összeomlás frontvonalából - eddig megjelent részek

A nap, amikor bekövetkezett az elképzelhetetlen - Király Júlia, az MNB korábbi alelnöke

Mi lesz egy 13 évesből, ha letarolja országát a válság? - Joanna Ntoukaki, egyetemi hallgató

Apa eltűnt a pénzzel, a válság meg elvitte a házat - Julia, amerikai kisvállalkozó

A férfi, aki majdnem belehalt a válságba - Karim Ullah, brit vállalkozó

A fizetése kevesebb lett, mint valaha, de megérte - Kaori Shigiya, a Lehmann akkori alelnöke

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 32670 31920 32720 +0,96% 32670 32690 9 517 976 410 HUF 2025-11-21 15:45:40
MOL 3040 3016 3090 -1,94% 3038 3040 1 085 044 246 HUF 2025-11-21 15:44:13
MTELEKOM 1718 1710 1728 -0,81% 1716 1718 323 081 142 HUF 2025-11-21 15:43:06
RICHTER 9615 9560 9700 -0,77% 9615 9620 1 477 592 340 HUF 2025-11-21 15:45:29
OPUS 495 484 498 -0,40% 493 495 149 638 973 HUF 2025-11-21 15:17:43
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez nem a Mol napja a tőzsdén: ismét 3000 forint közelében az árfolyam
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 14:46
A vezető részvények közül csak az OTP tudott erősödni pénteken délutánig, a BUX-index is csökkent.
Részvény / Deviza / Áru Nyár óta nem látott magasságba emelkedett a dízel ára
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 13:19
Sokáig tartotta a dízel ára a 600 forint alatti szintet, pénteken átszakadt a gát. Azonban érdemes figyelni, hol tankolunk, az autópályák mentén már 650-670 forintnál jár az árszínvonal.
Részvény / Deviza / Áru Niagaraként hull alá a Mol a délelőtti kereskedésben
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 11:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 2,90 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A BUX alig változott a pesti parkett nyitására
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 09:26
A tőzsdeindex alig három pontot emelkdett a csütörtöki záráshoz képest péntek reggelre.
Részvény / Deviza / Áru Hiába szólt a vekker, a forint nem ébredt fel
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 07:39
A magyar fizetőeszköz péntek reggelre gyengült a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru New York esését követik az ázsiai piacok
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 06:21
Gyengülést mutattak a New York-i tőzsde főbb mutatói csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Ön is töri a fejét, hogy meddig marad még ilyen erős a forint?
Eidenpenz József | 2025. november 21. 05:56
A forint majdnem kétéves csúcson van, miközben az árának alakulására olyan nagy befolyással bíró MNB erősen tartja, politikája sziklaszilárd, kamatváltoztatásnak nincs jele. Vajon miért és meddig még? Lesz még szó a cikkben kamatzsonglőrökről, láthatatlan erőkről, toronymagas inflációs várakozásokról és devizába menekülő magyarokról.
Részvény / Deviza / Áru Itt az árfolyam: ennyiért adják az eurót
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 18:42
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A kellemes nemzetközi hangulat beszivárgott Budapestre is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 17:52
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 371,32 pontos, 0,35 százalékos emelkedéssel, 107 565,55 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Az Nvidia berúgta az amerikai piacot
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 16:03
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG