Síelés helyett gyalogtúra - séta a svájci Col de la Givrine-nél a hóhiány miatt leállított sílift mellett 2016. december 28-án. Fotó: EPA / Salvatore di Nolfi |
Egymás után a harmadik gyenge síszezonra számíthatnak a svájci Alpokban: gyakorlatilag egy teljes hónappal rövidebb az idény, mint négy évtizeddel ezelőtt volt. A Bloomberg összeállítása szerint miközben milliók várnak arra, hogy felcsatolhassák a lécet, a december rendkívül csapadékmentes volt. Bár a nagy januári hidegek javíthatják az esélyeket, a tél eleji kiszámíthatatlan időjárás miatt sokan lefújták a svájci síturát.
Novemberben ugyan néhány hóvihar csalóka reményt keltett, decemberben azonban olyan kevés hó esett, mint az elmúlt 100 évben (amióta jegyzik az adatokat) soha.
Jobb, ha hozzászokunk?
A klímakutatók szerint ez még csak a kezdet: a hóhatár Svájcban a század végére 500-700 méterrel feljebb húzódhat a mostani szintnél, a havas szezon pedig 4-8 héttel rövidebb lehet. Ez már ma is 12 nappal később kezdődik és 26 nappal korábban ér véget, mint 1970-ben.
Egy-egy ilyen szezon még nem lenne tragédia, de az üdülőhelyek üzemeltetői attól félnek, hogy a globális felmelegedés hatására Európában megnövekedhet az enyhe és csapadékmentes telek száma, és akkor az egész iparág összeomlik. Nem csoda, hogy déjà vu-nk van: egy éve pont ugyanilyen állapotokról számolhattunk be - egy városról, ami állatkertet nyitott, hogy lekösse valamivel a gyerekeket, akik szüleikkel eredetileg síelni jöttek, de csak sziklákat, sarat és nyíló virágokat találnak a pályákon és egy másik síparadicsomról, ami azzal próbálkozott, hogy helikopterrel vigyen havat a sípályákra.