Tetemes adósság terheli a társasházi és lakásszövetkezeti otthonok több mint négy és fél millió lakóját, de azt pontosan senki sem tudja, hogy együttvéve mennyi a felhalmozott adósság, mert erről sehol sincs hivatalos kimutatás - fogalmazott a Népszavának a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke.
Ha nincs munka, de van devizahitel, ki fizeti a közös költséget?
Kaplonyi György a lapnak azt mondta, becsült adatokból saját statisztikát készített, amiből kiderül, hogy a mintegy 750 ezer panellakásban hozzávetőleg 4,5 milliárd forint a tartozás. Ehhez hozzáadva az 1,2 millió hagyományos társasházban és lakásszövetkezeti otthonban keletkezett kintlévőséget, akkor az összeg majdnem eléri a hétmilliárd forintot.
A szakember szerint az adósság behajtása egyre nagyobb nehézségekbe ütközik. Például problémásak a munkanélküliek és a devizahitelesek tartozásai, ők a teljes kintlévőség 60 százalékát tudhatják magukénak.
Senki sem tudja, hogyan működnek a közös képviselők
Kaplonyi felhívta a figyelmet arra is, hogy hiányzik az egységes országos nyilvántartási rendszer, amiből legalább valamiféle képet kaphatnának arról, hogy miként működtetik a közös képviselők a 118 ezer társasházat.
Weisz Gábor Miklós, a Magyar Közös Képviselők Egyesületének szakmai igazgatója a lapnak úgy fogalmazott, hiányzik a közös képviselők rendszeres ellenőrzése. Ha 40-50 házzal foglalkoznak, már több mint egymilliárd forint fölött rendelkeznek - hívta fel a figyelmet.
Elmondta, hogy az egyesület szakmai kamara létrehozásán dolgozik, amibe a többi szervezetet is szeretné bevonni.
Az ősz az egyik főszezonja a lakásfelújításnak - ha nem figyelünk oda, simán birtokháborítást követhetünk el, amiből bírság is lehet. Mire kell nagyon odafigyelni? >> |