November 19-én aukciót tartott az E-Star a 2014/A sorozatú kötvényeire, amelyre 14 545 darabot ajánlottak fel, és ugyan ennél több, 18 556 darabra érkezett ajánlat, végül ebből csak 4722 darabot fogadtak el. A minimális árfolyam a névérték 12,92 százaléka volt, a legmagasabb 17,9275, az átlag pedig 17,6679 százalék, amihez még felhalmozott kamatok jönnek hozzá, így a bruttó árfolyamok sorrendben 20,99, 26,00, illetve 25,75 százalék voltak.
Homályban maradt a vaklicitben rejlő lehetőség
Nem volt ugyanis meghatározott ár, a kötvényesek vakon licitálhattak, azaz bármely árat megadhattak. Attól függően, hogy mely árfolyammal számolunk és kamattal vagy anélkül, a befektetők körülbelül ötödét-hetedét kapják csak vissza a befektetésüknek.
Júniusi tőzsdeévforduló nosztalgiakereskedéssel. Még 1700 felett volt az E-Star részvénye... |
Az E-Star az aukciót csak részben tartja sikeresnek, tekintettel arra, hogy a meghirdetett maximális mennyiségnek csak a töredékét ajánlották fel a kötvények tulajdonosai a társaság által reálisnak tartott árfolyamon – tette hozzá a társaság a puszta számokhoz. A hozzájuk érkezett visszajelzések alapján számos kötvényes azért mulasztott el ajánlatot tenni az E-Star ESCO Kft. részére, mert nem követte a társaság eddigi kommunikációját, illetve befektetési szolgáltatójától sem értesült az ajánlattételi lehetőségről.
Ők szóltak: nem lesz jó a felszámolás
A cég felhívja a kötvénytulajdonosai figyelmét, hogy kövessék nyomon a kommunikációját a BÉT honlapján, alaposan tájékozódjanak a társaság gazdasági helyzetéről, működési lehetőségeiről és ennek alapján hozzák meg a kötvényeikkel kapcsolatos döntéseiket. Való igaz: a társaság már többször utalt arra, hogy a kötvényesek jobban járnak, ha eladják papírjaikat, egy felszámolással nem jönnének ki jól.
Mi a különbség csőd és felszámolás között? A csődeljárás célja átmeneti könnyebbség megszerzése egy bajba került vállalkozás számára a további működés érdekében, amely így a csőd időszaka alatt rendezheti sorait: behajthatja követeléseit, értékesítheti vagyontárgyai egy részét, csökkentheti költségeit stb. Felkészülhet a hitelezői kifizetésére a csőd időszakának lejárata után és a további működésre. A hitelezőkkel való megegyezés szükséges hozzá. Sok társaság számára a túlélést jelentheti, de ha nem sikerült felkészülnie, jöhet a felszámolás. A felszámolás egy életképtelen, fizetésképtelen vállalkozás végső megszüntetését jelenti. A hitelezőket a csődtörvényben meghatározott módon, sorrendben fizetik ki. |
A KBC Equitas múlt heti elemzése szerint múlt hét csütörtökön elemzői tájékoztatót tartottak, ott is az derült ki, hogy az E-Star értéke annyira alacsony, hogy a kötvényesek nem járhatnak jól egy esetleges felszámolás esetén. „A jogi lehetőségeket mérlegelve pedig a menedzsment taktikája egyértelműnek tűnik: minél több kötvény visszavásárlását követően egy esetleges felszámolási eljárás elől csődvédelembe menekülni” - írják. A kötvényesek közül vélhetően lesznek olyanok, akik nem fognak belemenni az alkuba és nem adják oda kötvényeiket. (Az elemzői tájékoztató anyagát itt tették közzé.)
Fogadd el, lehet, hogy nem lesz jobb
"Jobban járnak a kötvényesek, ha elfogadják a visszavásárlási ajánlatot” - üzent a menedzsment a csütörtöki elemzői tájékoztatóval az Equitas szerint. Ezt arra alapozzák, hogy a cég nettó értéke a hitelek levonása után annyira alacsony, hogy a kielégítési sorrendben viszonylag hátul lévő kötvényesek kifizetésére már nem nagyon maradna forrás. A menedzsment szerint hárommilliárd forintnyi érték van a cégben a banki hitelek kifizetése után, ezért a menedzsment szerint a felszámolási eljárás nem szolgálja sem a kötvényesek, sem a részvényesek érdekét.
A brókercég viszont úgy véli, hogy az E-Star esetében most felesleges piaci alapú árazásról beszélni, egyes projektek árazása még alacsonyabb lehet, mint amit a menedzsment alkalmazott. A menedzsment egy esetleges felszámolás esetén valószínűleg inkább a csődvédelmet választaná, hogy a cég működését fenntartsa.
Ezért kell a kötvényeket vásárolni
Célja minél több kötvény visszavásárlása mélyen a névérték alatti árakon, mert így csökkenne a kötvényesek szavazati súlya a csődegyezség során. A csődtörvény szerint ugyanis a hitelezőket minden elismert vagy nem vitatott 50 ezer forintnyi követelés után egy egész szavazat illeti meg a csődegyezség során.
Hozzáteszik azt is, hogy az eddig befolyó pénzekből Soós Csaba, az E-Star elnök-vezérigazgatója már kivehette volna a nyáron lejárt alárendelt kölcsöntőke összegét, vagy a szintén lejárt szállítói és egyéb tartozásokra is költhették volna a befolyó pénzeket a kötvény-visszavásárlás helyett. Ez arra enged következtetni, hogy a menedzsment a működés fenntartásában gondolkodik, és minden megtesz a felszámolás elkerülése végett.