1p
Magyarország csatlakozása óta most készül felvenni nyolcadik hitelét az IMF-től. Ezzel az eredménnyel régiós összehasonlításban csúcstartók még nem vagyunk, de közel járunk hozzá. A 2008-ban felvett 10,537 milliárd SDR-től majd 2014-ben fogunk megszabadulni, ugyanakkor ha újra megállapodunk a Valutaalappal, még jó ideig el leszünk adósodva.

Miután 2010 nyarán „kiebrudaltuk” az IMF-et, bő egy évvel később újra elővigyázatossági hitelért kopogtatott a kormány. Abban az esetben, ha sikerül megállapodni az IMF és az EU küldöttségével, akkor 1982-es belépésünk óta ez lesz Magyarország nyolcadik hitelfelvétele a nemzetközi szervezetnél.

Magyarország hitelfelvételei az IMF-nél
A hitel típusa A hitelfelvétel időpontja Összeg (ezer SDR)
Készenléti hitel 2008 10 537 500
Készenléti hitel 1996 264 180
Készenléti hitel 1993 340 000
Kiterjesztett hitelkeret 1991 1 114 000
Készenléti hitel 1990 159 210
Készenléti hitel 1988 265 350
Készenléti hitel 1984 425 000
Forrás: IMF

Regionális összehasonlításban az eddigi 7 magyar hitelfelvétel nem minősül kiemelkedőnek, a lista élén 9 megállapodással Románia áll, ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Szlovákia és Csehország csak egyszer szorult rá az IMF segítségére. Lengyelország 7 hitelével jelenleg azonos szinten áll Magyarországgal egészen addig, amíg nem írjuk alá az újabb megállapodást a nemzetközi szervezettel. Erre a kormányzat várakozásai szerint vélhetően ősszel fog sor kerülni, más vélemények szerint idén télre vagy jövő tavaszra is csúszhat a megállapodás.

A 2008-ban felvett hiteltől 2014-ben szabadulunk meg végleg

Az eddigi hét hitelfelvétel közül hat készenléti hitelmegállapodás volt, míg egy megállapodás kiterjesztett alapon jött létre. A legnagyobb összeget 2008-ban hívtuk le, amely több mint 10 milliárd SDR-t jelentett. A megállapodások sora már a csatlakozást követő két évben elkezdődött, az első IMF-hitelt 1984-ben vette fel Magyarország. Az azt követő évtizedben egészen gyakoribbá váltak az IMF-fel kötött megállapodások, egészen 1996-ig, melyet egy hosszabb kihagyás után követett a 2008-as megállapodás.

Mi az az SDR?
Az SDR (Special Drawing Rights) Különleges Lehívási Jogokat jelent. Ezt a nemzetközi hiteleszközt csak a Nemzetközi Valutaalap tagországai vehetik igénybe. Az SDR egy olyan valutakosár, melyben a legjelentősebb valuták súlyozva jelennek meg. Az SDR értékét négy jelentős nemzetközi fizetőeszköz adja. A valutakosarat jelenleg 41,9 százalékban amerikai dollár, 37,4 százalékban euró, 9,4 százalékban japán jen, és 11,3 százalékban angol font alkotja.


Az IMF jelenlegi adatai szerint 6,319 milliárd SDR-rel tartozunk még a Valutaalapnak a 2008-ban folyósított hitel után, amely a jelenlegi árfolyamok szerint 2,173 ezer milliárd forintot jelent. A legutóbbi 10,537 milliárdos összegből 7,637 milliárd SDR-t hívtunk le.

Idén a hiteltörlesztéssel, kamatokkal, hozzájárulásokkal együtt 3,38 milliárd SDR-t kell befizetnie Magyarországnak, amely a jelenlegi árfolyamokon számolva 4,133 milliárd euróra rúg. A törlesztőrészletek miatt jövőre is szép summát hagyunk majd az IMF kasszájában, mintegy 3,88 milliárd SDR-t, amely 4,73 milliárd eurót tesz majd ki.

Magyarország tervezett kifizetései az IMF részére (millió SDR)
2012 2013 2014 2015 2016
3 389
3 880 604,3 1,232 1,233
Forrás: IMF


A befizetési kötelezettségünk 2014-ben mérséklődni fog, akkor „csak” 737 millió eurót kell majd átutalnunk. 2014-et követően a jelenlegi állás szerint Magyarország letudja a tartozását, és már csak a különböző jogcímen (az IMF-tagságunkból adódóan) beszedett hozzájárulásokat kell befizetnie, amely 1,232 millió SDR körül fog ingadozni, vagyis 1,503 millió eurót jelent évente. Természetesen ha sikerül megállapodnunk az IMF-fel egy újabb hitel felvételéről, akkor további olyan éveknek nézünk elébe, mikor hitelvisszafizetési kötelezettségünk is lesz az IMF felé.

Akiknél jelenleg is futnak az IMF-programok

Az IMF-nek jelenleg több hitelezési programja is fut, melyek közül a legtöbbet afrikai országok vették igénybe, de szép számmal szerepelnek a hitelt felvevők között dél-amerikai, európai és ázsiai országok is. Az IMF térképének segítségével az is látható, hogy a futó programok közül milyen típusú hitelfelvétel jellemezte az országokat.


A térkép alapján jól látható, hogy országcsoportonként elkülönül a felvett hitelek típusa. Afrikában a felvevő országok elsősorban kibővített hitelkeretért, készenléti hitelkeretért illetve gyors hitelkeretért folyamodnak. Ezek a típusú megállapodások jellemzően olyan országoknak nyújtanak pénzügyi segítséget, melyek költségvetési egyensúlytalanságtól szenvednek, valamint az alacsony jövedelműek csoportjába tartoznak. Így a program a költségvetés rendbetételén kívül a szegénység csökkentését és a növekedés ösztönzését is célul tűzi ki.

Az európai tagországok elsősorban készenléti hitelmegállapodást, vagy kiterjesztett alapú hitelkeret-megállapodást kötöttek az utóbbi években a Valutaalappal. Ezeket a megállapodásokat elsősorban olyan feltörekvő vagy fejlett országokban alkalmazzák, ahol valamilyen válság hatására költségvetési egyensúlytalanságok lépnek fel.

Elővigyázatossági hitelkeretet nem osztogatnak

A jelenleg futó készenléti hitelmegállapodások között a legnagyobb összeget Ukrajna igényelte, 10 milliárd SDR-t, amely kiugró értéknek minősül a többi ugyanilyen megállapodást kötött országgal összehasonlítva. A mai napig tartó programok közül a legtöbb ország kibővített hitelkeretet igényelt az IMF-től. Ebben a csoportban 639 millió SDR-rel Banglades a csúcstartó.

Ugyancsak nagy volt az érdeklődés a kiterjesztett hitelkeret és a rugalmas hitelkeret iránt. Támogatást elővigyázatossági és likviditási hitelkeretben azonban csak egyetlen ország, Macedónia kapott az utóbbi években, amely jól mutatja, hogy az IMF nem mindenkinek osztogat a viszonylag lazább feltételek mellett forrást.

Jelenleg a magyar kormány is arra törekszik, hogy ne készenléti, hanem elővigyázatossági megállapodást kössön az IMF-fel, erre azonban kevés esély mutatkozik. A Valutaalap szóvivője korábban már bejelentette: az IMF készenléti hitelmegállapodást kíván kötni, ami szigorúbb feltételekkel jár, viszont ebben az esetben is adott a lehetőség, arra hogy kormány ne hívja le a teljes összeget.

Július 17-én (napra pontosan nyolc hónappal azután, hogy a kormány bejelentette, új típusú együttműködésről kezd tárgyalásokat a Nemzetközi Valutalappal) kezdődtek meg az előzetes egyeztetések az IMF és a magyar kormány illetékesei között. A tárgyalásokhoz egy nappal később csatlakozott az Európai Bizottság is. Az első forduló 25-én ért véget, a delegáció szeptemberben tér vissza Magyarországra.



A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína érces hangon szólt vissza a legutóbbi amerikai szankciókra
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 16:20
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Makro / Külgazdaság Törökországban magasról törik le, és ennek meg is van az ára
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:44
A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.
Makro / Külgazdaság Alig látszik, mégis gyorsult Svájcban
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:23
Még így is majdnem a legalacsonyabb 2021 júliusa óta.
Makro / Külgazdaság Putyin kénytelen lesz megfutamodni?
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:39
Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.
Makro / Külgazdaság Újabb amerikai pofont kapott Kína
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:11
Behajtani tilos a chipeknek. 
Makro / Külgazdaság Kiütötték Magyarországot: megjött a „jegyzőkönyv”
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:30
A részletes adatok szerint is recesszióban van Magyarország. Éves és negyedéves szinten is csökkent a GDP.
Makro / Külgazdaság Trump közölte, hova tart
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 07:47
Donald Trump leendő amerikai elnök közösségi oldalán hétfőn bejelentette, hogy szombaton Párizsba utazik.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk, hogy miért téved Orbán Viktor
Kollár Dóra | 2024. december 3. 05:42
A miniszterelnök szerint a minimálbéremeléssel Magyarország a középmezőny élére kerül. Más kérdés, hogy a középmezőny inkább tűnik kissé lemaradt üldözőbolynak.
Makro / Külgazdaság Igen kellemetlen hír érkezett Nagy-Britanniából
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 19:38
Kilenchavi mélypontra süllyedt a brit feldolgozószektor aktivitási mutatója novemberben.
Makro / Külgazdaság Hiába vártak erre Olaszországban
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 18:51
A novemberi inflációs adat rácáfolt az elemzői várakozásokra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG