2014 első kilenc hónapjában 5168 új lakás épült Magyarországon, ez 27%-kal több, mint egy évvel korábban. A növekedés biztató, de még mindig nagyon alacsony a szám: a válság előtt ugyanennyi idő alatt négyszer ennyi lakás épült az országban. Nagy a különbség az ország egyes részei között: Budapesten közel 1500 lakás épült, míg egész Nógrád-megyében csak 18. A jövőre nézve biztató, hogy közel hétezer lakásépítési engedélyt is kiadtak, ez 30%-os növekedést jelent tavalyhoz képest - igaz, a már említett Nógrád megyére mindössze 21 darab építési engedély jut.
Ma mindenki a devizahitelekkel foglalkozik: az Alkotmánybíróság plenáris ülést tart a devizahiteles jogegységi döntés kapcsán, de végleges ítélet várhatóan csak a jövő évben születhet. A Parlament pedig ma tárgyalja a méltányos banki árazásról szóló törvényjavaslatot, a fókuszban mégis a forintosításról szóló hírek állnak. Varga Mihály a HírTV-ben arról beszélt hétfőn, hogy még nem dőlt el, hogy milyen árfolyamon forintosítják a devizahiteleket. Elmondása szerint az átváltási árfolyam meghatározásánál két korlátot is figyelembe kell venni. Az egyik, hogy a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul, mint a devizahitelesek. A másik, hogy a Kúria jogegységi döntésében kimondta, az árfolyamkockázatot az ügyfélnek kell viselnie. A Fidesz-frakció ma tárgyalhatja a kérdést.
A bíróságon is előkerül a devizahitelek ügye: alig kezdődött el a nap, máris pert vesztett az UniCredit Bank másodfokon, így tehát jogerősen is tisztességtelenek a pénzintézet általános szerződési feltételei.
A tőzsdéken is figyelik a devizahiteles híreket, főleg azért, mert komolyabb piacbefolyásoló makroadat nem várható. A kereskedéshez kapcsolódó friss hír, hogy mától a felügyelet felfüggesztette a Business Telecom részvényeivel és kötvényeivel való kereskedést - a háttérben a problémás kötvény-ügyek és a frissen bejelentett tőkeemelés állhatnak.
Ami a devizapiacokat illeti: a Fed múlt heti bejelentése a pénznyomda leállításáról és az Európai Központi Bank eheti ülésével kapcsolatos bizonytalanság tovább erősítette a kockázatkerülést a feltörekvő piacokon, ennek köszönhető elsősorban, hogy újra a 309 forintot közelíti az euró jegyzése a bankközin.
Varga Mihály a már említett interjúban beszélt arról is: a nagy üzletek vasárnapi zárva tartásáról szóló KDNP-s ötlet felmelegítése meglepetést keltett a Nemzetgazdasági Minisztériumban is, Varga szerint nem lenne bölcs dolog a korlátozás. A minisztérium álláspontja szerint Magyarország ma még nem olyan gazdag ország, ahol a legfontosabb probléma az, hogy vasárnap nyitva van-e valami vagy nincs. Ez jó eséllyel a kérdés lezárását jelenti.
A nyári törvényben megfogalmazott végrehajtási moratórium miatt nagyjából 200 ezer ügyben állt meg a végrehajtás folyamata Magyarországon - mondta el a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara elnöke a Privátbankár.hu-nak. Fontos azonban, hogy ezen ügyeknek csak töredéke, mintegy 10 ezer függ össze deviza alapú hitellel. Császti Ferenc azt is elmondta: a végrehajtási eljárásban szereplő bankhiteles ügyfelek alaptalan reményeket táplálnak, többségük nem kerül számottevően jobb helyzetbe az elszámolási törvény révén. A jelenlegi ügytömeg csökkenésével konszolidálódhat a végrehajtói szakma - az állami kézbe kerülő végrehajtás ugyanakkor szerinte költségesebb lenne. További részletek a Privátbankár.hu-n olvasható interjúban.