A magáncégek, valamint a kis- és közepes vállalatok megsegítésére a vezetés egy 12 pontos reformcsomaggal állt elő. Ebben a többi között az illegális kölcsönök legalizálását kísérlik meg, lehetővé téve a magántulajdonban lévő pénzügyi szolgáltatások fejlesztését. Emellett a likviditás biztosítására magánbefektetéssel falusi bankok, vidéki pénzügyi együttműködések felállítását sürgetik, illetve az állami tulajdonban lévő bankok kisvállalkozásoknak való fokozott hitelnyújtását szorgalmazzák. A magáncégeknek ezentúl jogukban áll vállalati kötvényeket kibocsátani, valamint forrásokat gyűjteni, s közvetlen offshore beruházásokat is végrehajthatnak.
A bejelentést örömmel, várakozással és némi megkönnyebbüléssel fogadták Vencsouban. A kelet-kínai város 400 ezer magántulajdonban lévő cégével az ország egyik fontos vállalkozói bázisának számít. A gazdaság lassulását és a külföldi exportpiacok gyengeségét komolyan megsínylő város ugyanakkor az elmúlt hónapokban főleg illegális kölcsöneiről és az ezeket vissza fizetni nem tudó, a menekülést választó vállalkozóiról vált híressé.
A reformok nem csupán a vencsoui vállalkozók megsegítése miatt fontosak, azok a jövőben példaként szolgálhatnak az ország többi részét illető reformok során. Emellett a bankrendszeren kívüli hitelezést illetően is fontos változások kezdete lehet, ennek tilalma ugyanis irreálisan magas kamatokkal működő árnyékbankrendszer kialakulásához vezetett.
Politikai reform is készül
Kínának nem csak gazdasági reformra van szüksége, de politikai strukturális reformra is, különösen a párt és a kormány irányítórendszerében – állapította meg Ven Csia-pao. Hozzátette: amennyiben ezek elmaradnak, s velük a társadalomban keletkező problémákat nem számolják föl, olyan tragédiák következhetnek be, mint a “kulturális forradalom”.
Kína a reformok időszakában kritikus szakaszhoz jutott, ami azt jelenti, hogy sikeres politikai reform nélkül lehetetlenné válik a gazdasági reform teljes bevezetése, s az eddigi eredmények is veszélybe kerülhetnek – mondta a kormányfő.