A szegényebb országokban sokan nehezen, vagy egyáltalán nem jutnak a bankok szolgáltatásaihoz, mert nincsen közelben bankfiókok, vagy pedig nem rendelkeznek a szükséges személyazonosító okmányokkal.A G20-ak találkozóján nemrég arra a megállapításra jutottak, hogy minél szélesebb kört kell elérni - ehhez pedig olcsó bankszámla, új azonosítási eljárások, vagy éppen bankfiókok nélkül elérhető számlák kellenek.
Sokszor maguk a szabályok túl szigorúak, ez pedig sokakat kizár a rendszerből, akik így a "szürke zónába", egy kevésbé szabályozott pénzügyi közegbe kerülnek, ami kedvez a pénzmosóknak. Egymilliárd ember él a földön, akinek van mobilja, de nincs bankszámlája, ami egy új lehetőséget teremthet - teszi hozzá Dr. Osváth Proska.
A hazai kezdeményezések egyelőre parkolópályán vannak. Ahhoz, hogy az egységes olcsó alapbankszámla konstrukciót be lehessen vezetni, a bankok szerint az államnak a költségvetési mellett a versenyszférában is elő kellene írnia, hogy a munkáltatók a béreket bankszámlára utalják. Szerintük kötelezővé kellene tenni, hogy a pénzforgalmat itt bonyolítsák, ami által a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) látóköréből kieső készpénzforgalom is visszaszorulna. A jogtanácsos szerint viszont általános jelenség, hogy a vállalatok mellett az ügyfelek sem nagyon szeretik használni a számlákat.
Az olcsó alapszámláról szólva elmondta, hogy már van ilyen, de még nem egységesen. Egy javaslat alapján a bankok hajlandóak lettek volna ezt bevezetni Alapszámla néven, 350 forintos havidíjjal, azonban az erről szóló tárgyalások a kormány és a bankok között egyelőre nem hoztak eredményt. Érdekes eset például az otthoni kiszolgálású gyorskölcsönök esete, hiszen az ezt igénybevevők általában rendelekeznek bankszámlával, mégis "házhoz kérik" az így igényelt pénzt.
Az Európai Bizottság egyébként erre az évre ígérte, hogy bevezettetik az alapszámla konstrukciót, bár egyelőre nem kötelező jelleggel, hogy ezzel - az EB indoklása szerint - többen férhessenek hozzá az olcsóbb online termékekhez. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy minden EU-s polgárnak legyen joga bármelyik uniós országban alapszámlát nyitni, azonban uniós szinten csak egyet.
Ez azonban Dr. Osváth Piroska szerint az egységes nyilvántartási rendszer hiánya miatt nem megoldható. Szerinte már így is sok "nullás díjcsomag" van, és a jogtanácsos nem gondolja, hogy a fenntartási költségek miatt ne nyitnának az emberek bankszámlát.
Érdekesség, hogy a fejlődő országokban több érdekes kezdeményezés is van a banki szolgáltatások hozzáférhetővé tételére: van, ahol gépjárművel házhoz megy a bankfiók (Malawi), és olyan is, ahol a mobilos fizetés terjedt el (Kenya). Indiában pedig - ahol gondot jelent az azonosítás - egy 12 jegyű azonosító számot kap mindenki, amivel bankszámlát nyithat. Emellett az emberek egy biometrikus azonosítót és még egy kezdő számlatámogatást is kapnak - 100 rúpiát, és a költségeiket is megtérítik, ha otthonuktól távolra kell menniük bankszámlát nyitni.
Privátbankár - Szilágyi Balázs