A 2010-es adócsomag több ponton is felülírta a béren kívüli juttatások adózására vonatkozó szabályokat. Bár szűkül az adómentesen igénybe vehető ösztönzők köre, még mindig érdemes élni a kedvezményes adózási körbe tartozó juttatási formák lehetőségével, hiszen a juttatásban részesülő magánszemély által felhasználható érték még így is magasabb, mintha ugyanazt bérként kapta volna meg - összegezte Hegedüs Sándor, az RSM DTM Hungary adócsoportjának vezetője.
Januártól már csak a számítógép- és internethasználat, illetve a kockázati életbiztosítás marad adómentes, a béren kívüli juttatási formák egy része pedig kedvezményes, 25 százalékos adómértékkel adózik majd. Ebbe a csoportba tartozik az önkéntes nyugdíj-, egészség, illetve önsegélyező pénztári befizetés, az üdülési csekk, illetve a munkáltató üdülőjében történő üdültetés, a meleg étkeztetés és a melegétkeztetési-utalvány, az iskolarendszerű képzés átvállalt költsége, az iskolakezdési utalvány és a helyi bérlet megtérítése - olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. E kifizetéseket egyéb közteher - társadalombiztosítási járulék vagy egészségügyi hozzájárulás - nem terheli.
A juttatások kedvezményes adózásának értékhatárai a következők szerint alakulnak: az önkéntes nyugdíjpénztári havi hozzájárulás esetében a minimálbér ötven százaléka, az önkéntes egészségpénztári és önsegélyező pénztári havi hozzájárulás esetében a minimálbér harminc százaléka a limit. Az üdülési csekk és üdültetési lehetőség biztosítása esetében éves szinten a minimálbér, iskolarendszerű képzés átvállalt költségéből éves szinten a minimálbér két és fél szerese, az iskolakezdési támogatás esetében a minimálbér harminc százaléka, a helyi bérlet esetében a teljes ellenérték jelenti a plafont.
Év végéig utoljára lehet adómentesen igénybe venni az olyan kedvelt juttatási formákat, mint az üdülési csekk, az étkezési, kultúra, vagy éppen ajándékutalvány. Hogyan spórolhatunk? |
Egyes, korábban adómentesen adható juttatások nem kerültek be a kedvezményesen adózó körbe, ilyen például a hideg étkezési utalvány, a kultúra utalvány, továbbá a csekély értékű ajándék, illetve az erre szóló ajándékutalvány. Amennyiben ezeket a korábbi feltételeknek és mértékeknek megfelelően juttatják jövőre, akkor azok adóköteles természetbeni juttatásnak minősülnek, vagyis január 1-jétől 54% szja és 27% járulék fizetendő utánuk (járulékot ráadásul az adóval növelt érték után kell fizetni).
Példaként tételezzük fel, hogy a munkáltatónak 100 ezer forint éves keret áll rendelkezésére bérfejlesztésre, illetve a munkavállalók béren kívüli ösztönzésére. Amennyiben a munkavállaló a rendelkezésre álló 100 ezer forintot teljes egészében kedvezményes adózású cafeteria elemek biztosításával veszi igénybe, akkor a munkáltatónál jelentkező 100 ezres költséghez képest 80 ezer forint értékű juttatásban részesülhet. Ha ugyanezt az összeget a kedvezményes adózási lehetőség kihasználása helyett a bérköltségbe építik, akkor a munkavállaló bruttó bére mindössze 77 821 forinttal emelkedik, amelyből pedig - a jövedelem nagyságától függően - végül csupán 47 790, illetve 32 965 forint marad.
Céges juttatás: van, ami jövőre is adómentes marad
Last minute cafeteria: miből lehet választani?
Cafeteria: a melegétel utalvány lesz a sláger
Béren kívül: min spórolnak a kicsik?
Továbbra is megéri az egészségpénztár
Több az év végi juttatás, de kevesebben kapják
Privátbankár