A tulajdon leváltja a tulajdonost
Láttak önök olyat, hogy a tulajdon leváltja a tulajdonost? - tette fel a kérdést sajtótájékoztatóján Demján Sándor. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke szerint jogi nonszensz, hogy a kisebbségi tulajdonos olyan jogosítványt kap, hogy az általa meghatározott áron többségi tulajdonrészt tud szerezni - márpedig az MFB-n és a Postán keresztül megvalósul a többségi állami tulajdon a Takarékbankban. A Posta ráadáasul ötödannyiért jut részvényekhez, mint amit tulajdonrészükért a takarékok - vagy éppen az MFB - kifizettek. Az új törvénynek köszönhetően minden jogot elvonnak a tulajdonosoktól, még a mérleg jóváhagyásának joga is az állami többségű Takarékbankhoz kerül - mondta az OTSZ elnöke.
Nem kell megmenteni a takarékokat
Nem kell a takarékszövetkezeteket megmenteni, a takarékszövetkezeti rendszer stabil - reagált a törvény indoklásában szereplő állításra Demján, miszerint a szektor rossz állapotban van. Az összes tőkekövetelménynek, a bázeli rendszernek megfelel a szektor; az OTSZ sosem vette igénybe a betétbiztosítási alap, az OBA szolgáltatásait (a Jógazda és a Soltvadkerti Takarék az integráción kívüli pénzintézet volt). Nem korrekt, hogy összemossák a szektor néhány rosszul teljesítő szereplőjét a többi, eredményesen gazdálkodó taggal.
Fájó, hogy nem is egyeztettek a takarékokkal
Ráadásul ha a törvény nem garantálja törvényileg, hogy az állam idővel eladja tulajdonrészét a százezer szövetkezeti tagnak, akkor megjósolhatatlan, kinek a kezébe kerülhet később a szektor jelentős tulajdonrésze: jöhet akár egy erős külföldi szereplő is, ami után így borul az eredeti cél, a magyar tulajdonrész növelése. Demján Sándor nem érti, miért nem került be ezzel kapcsolatos szabályozás a törvénybe.
Általában véve is hiányolják az egyeztetést a takarékok: június 21-én pénteken este 7-kor egy e-mailben hirdetett meg konzultációt a kormánybiztos hétfő reggel 9 órára. Itt az OTSZ szerint egy kidolgozatlan koncepciót vázoltak fel, elhallgatva, hogy azt még aznap tárgyalja a kormány, illetve hogy másnap már a konkrét törvényjavaslatot is benyújtják.
Mit kért az OTSZ Áder Jánostól? - a törvényben legyen biztosított a magántulajdon védelme, a tulajdonhoz való jog. A szövetkezetek ne veszítsék el tulajdonukat a Takarékbankban a törvényben megjelenő kisajátítással, melynek első lépcsője a többségi tulajdon elvesztése, második pedig a tulajdon kötelező átadása.- legyen biztosított a tulajdonhoz kapcsolódó szavazati jog gyakorlása - legyen biztosított a tulajdonhoz képviseleti jog gyakorlása - az állam ne törvényben jelölje ki az új integráció központi szerveinek tisztségviselőit - legyen biztosított az alkotmányos jogorvoslati lehetőség a törvény szerinti integráció központi szerveinek döntésével és az arra alapuló hatósági határozatokkal szemben. |
Nem akarunk háborúzni a politikával - amennyiben azonban a törvény kihirdetésre kerül, az OTSZ, a tagszervezetek és a tulajdonosok minden hazai és nemzetközi fórumon kihasználják a jogorvoslati lehetőségeket. Igyekeznek belföldi fórumon elrendezni az ügyet: az ombudsmanhoz, a köztársasági elnökhöz, az alkotmánybírósághoz fordulnak. Ha ez nem vezet eredményre, ezután a szövetkezetek nemzetközi szövetségéhez, illetve az Európai Unióhoz fordulnak.
Első lépésként arra kérték Áder Jánost, hogy az ismételten elfogadott törvényt előzetes normakontroll érdekében küldje meg az Alkotmánybíróságnak.