Ezen az aukción több százezer vagy akár millió évvel ezelőtti kövek, kövületek, valamint földi és földön kívüli, szerves és szervetlen anyagok kerültek kalapács alá – nem kevés pénzért. Egy több mint harminc éve Budapesten tartott konferencián a Sotheby’s egyik előadója arról beszélt, hogy a tárgyak értékét leginkább két tényező határozza meg: a régiség-érték és a ritkaság-érték. Ezen az árverésen mindkettő erősen befolyásolta az árakat – és valóban befolyásolta is.
Az árverés több mint százhúsz tételének többsége kő volt – ha úgy tetszik, nagyobb kavics. Rögtön az első tétel például egy 70×60 centiméteres kődarab volt, amely 480 millió éves. A mai napig őrzi egy korai rákfajta lenyomatát, amely 250 millió évvel ezelőtt kihalt, de fontos szerepet játszott a földi élet fejlődésében. Ez a különleges kő végül 15 240 dollárért (átszámolva nagyjából 5,1 millió forintért kelt el.
Természetesen nem ez volt a legértékesebb darab. A közelmúlt Jurassic Park-filmjeiből ismert Jura korszakból is több tétel került kalapács alá. Ez a korszak 200 millió évvel ezelőtt kezdődött és 145 millió éve ért véget – a dinoszauruszok koraként emlegetjük. Az egyik legérdekesebb darab egy 150×80 centiméteres kőlap volt, amely egy tengerililiom és a tintahalak őseinek lenyomatát őrzi 180 millió év óta. Németországban találták, a kőzetből 2 centiméter vastagságban vágták ki. Végül 108 ezer dollárért (több mint 36,5 millió forintért) kelt el.
Dínó eladó!
Számos hasonló régiség talált gazdára, és a legtöbbjükért komoly licitverseny zajlott. Nem tudni, kik voltak a licitálók, de lehettek köztük magángyűjtők, múzeumok, alapítványok vagy egyetemek. Az aukció kínálata rendkívül sokszínű volt: voltak benne több millió éves életnyomok, kövületek, például 50.150 millió éves csigaházak, sőt egy ifjú, még növésben lévő ceratoszaurusz teljes csontváza is. Ez utóbbi a Jura korszakból származik, és becsült értékét (4-6 millió dollár, azaz körülbelül 1,35-2,03 milliárd forint) messze meghaladva 30,5 millió dollárért (átszámolva 10,3 milliárd forintért) kelt el.
Fotó: Pexels
A csontváz története önmagában is érdekes. 1996-ban egy magántulajdonban lévő földterületen ásták ki, és szinte sértetlenül került elő. A 3 méter magas, 5 méter hosszú példányt Wyomingban preparálták, majd a szomszédos Utah állam természettudományi múzeumába került. Tavaly a múzeum eladta, a bevételt fenntartásra vagy gyűjteménygyarapításra fordítva. Az új tulajdonos – akinek kilétét a Sotheby’s nem árulta el – az árverés előtt még finomhangolta a preparálást.
Az Egyesült Államokban a múzeumok eladhatnak gyűjteményükből, ha anyagi forrásra van szükségük, de a pénzt kizárólag fenntartásra vagy új beszerzésekre használhatják. Egy ilyen különleges darab előbb-utóbb újra felbukkan majd – múzeumban, gyűjteményben, filmben vagy egy gazdag ember magángyűjteményében –, és akkor kiderül, kinek ért meg ennyi pénzt.
A Marsról jött kődarab
Hasonlóan nagy érdeklődés övezte azt a tételt, amelyért 5 296 000 dollárt, vagyis körülbelül 1,8 milliárd forintot fizettek. Ez egy 37,5×28×15 centiméteres marsi kőzet, amely egy aszteroida-becsapódás következtében szakadt ki a bolygóról, majd hosszú utat megtéve a Szaharában ért földet. 2023-ban találták meg Niger Agadez tartományában.
LARGEST piece of Mars on Earth pic.twitter.com/PwGKQhmsRY
— Nature is Amazing ☘️ (@AMAZlNGNATURE) July 19, 2025
A tudósok eddig mindössze 400, a Marsról származó meteoritot ismernek, amelyek összsúlya 374 kilogramm. Ez a 24,67 kilogrammos példány a valaha talált legnagyobb. Kilogrammonkénti ára 214 674 dollár, azaz nagyjából 72,6 millió forint, vagyis több mint 73 millió forintért kelt el.
Az árverés egyik érdekessége az a négy, 5-6 centiméteres kő is volt, amelyeket a neandervölgyi ember formált eszközzé – kézi szerszámai lehettek, vágásra és ütésre egyaránt. Franciaország középső részén, Fontmaure térségében találták őket.
A további tételek között drágakőnek vagy féldrágakőnek nevezett ásványok is szerepeltek: turmalin, pirit, ametiszt, kvarc, azurit és akvamarin. Ezeket a bányából kikerülve, természetes formájukban árverezték el, és ökölnyi méretben is jelentős árakat értek el. Az akvamarin tömb például 95 250 dollárért, vagyis körülbelül 32 millió forintért kelt el, egy 38 grammos aranylevél pedig 44 450 dollárért, azaz mintegy 15 millió forintért. Ez utóbbi grammonként nagyjából 1169 dollárba (395 ezer forintba) került. Ez is jól mutatja, mennyire értékesek a ritka és régóta fennmaradt darabok – de hol van mindez a marsi óriáskavics árától?