Az orosz ellenzék megpróbálta tisztázni, hogy a jövőben ki és hogyan fogja ellenőrizni az országban forgalmazott filmek hagyományos értékrendnek való megfelelését. Orosz képviselők ugyanakkor arra a következtetésre jutottak, hogy a most elfogadott korlátozások a hagyományos újévi gála megrendezését is befolyásolhatják - adta hírül a Kommerszant című orosz napilap.
A 2024 végén bevezetett, a filmművészetről és annak állami támogatásáról szóló törvények módosítása kibővíti a forgalmazási engedélyek kiadásának megtagadásnak okait, kiegészítve azzal, hogy minden tilos, ami „a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek tagadását és vagy hiteltelenítését hirdeti”. Az orosz Kulturális Minisztérium felhatalmazást kap arra, hogy módosítsa a már kiállított engedélyeket (például a korhatár-besorolás megváltoztatását), az audiovizuális szolgáltatások
tulajdonosai pedig kötelesek betartani a forgalmazási engedély nélküli filmvetítésre vonatkozó tilalmakat.
A bírság emelését követelik
A törvényjavaslatot ismertetve Anton Gorelkin, az Egységes Oroszország képviselője felidézte, hogy a mozi „meglehetősen erőteljes értékek és jelentések közvetítője”. Szavai alátámasztására kutatási adatokra hivatkozott, amelyek megerősítik, hogy az oroszok számára a filmek és tévésorozatok képei jelentik a „családi kapcsolatok normáját”. A házelnököt párttársai támogatták, sőt, javasolták a forgalmazási engedély nélküli filmvetítésért kiszabható bírság emelését, ami jelenleg 50 ezer és 100 ezer rubel (mai árfolyamon körülbelül 220-437 ezer forint) között mozog.
Fotó: Depositphotos
A törvényjavaslatot kritizálták azok a kommunisták is, akik nem vettek részt az előkészítésében. Alekszej Kuriny például a javasolt mechanizmust gyakorlatilag cenzúrának nevezte, és kérte, hogy hozzák nyilvánosságra, mely híres filmek veszítik el forgalmazási engedélyüket. Azt is tudni akarta, hogy melyik szerv fogja megállapítani, hogy egy film tagadja-e a hagyományos szellemi értékeket vagy sem.
Gorelkin válaszul felidézte, hogy az LMBT-propaganda betiltásáról szóló törvényjavaslat megvitatása során hasonló kérdések merültek fel, de a Kulturális Minisztériumnak sikerült átlátható kritériumokat” megállapítania. Az Egységes Oroszország képviselője nem nevezte meg azokat a filmeket, amelyek véleménye szerint az új, szigorúbb korlátozások alá esnek.
Az orosz Családügyi Bizottság elnöke, Nina Osztanyina elismerte, hogy nem érzi magát boldognak az új törvényjavaslattal kapcsolatban, utalva egy tévéműsorra, amely szerinte a pedofíliáról szól. Anton Tkacsov, a Novije Ljugyi képviseletében kijelentette, hogy frakciója nem fogja támogatni a törvényjavaslatot, mivel a bűnüldözési gyakorlat torzulásaitól tartanak.
Megugrik majd a kalózkodás és az illegális forgalmazás?
Tkacsov azt is felvetette, hogy a törvényjavaslat elfogadása az orosz platformokon a kalózkodás növekedéséhez és az illegális online filmes szolgáltatások miatt pénzügyi veszteségekhez vezethet. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az Orosz Iparosok és Vállalkozók Szövetsége felszólalt a módosítások elfogadása ellen, amelyek romboló hatással lehetnek a tévésorozatok gyártásának és forgalmazásának bevett üzleti gyakorlatára, valamint jelentős pénzügyi veszteségekkel járhatnak a piaci szereplők számára.
Fotó: Depositphotos
A gyerekek ne váljanak planktonná
A törvényjavaslat másik társszerzője, Marina Kim (Igazságos Oroszország párt tagja) tévés műsorvezető azt mondta, hogy frakciótársai támogatni fogják az új törekvéseket. Véleménye szerint az elmúlt harminc évben a hagyományos értékek „hajótöréshez hasonló katasztrófát szenvedtek el”. „Az olyan egyszerű értékek, mint a családhoz, a férfiakhoz, a nőkhöz, a hazához való hozzáállás elsüllyedt a tartalom globális digitális óceánjában” – panaszkodott a képviselő. „A megfelelő tartalom” létrehozásának fontosságát is hangsúlyozta, amely „segít a gyerekeknek” a túlélésben, akik így „nem válnak gerinctelen planktonná”.
Tilos a prostitúció és a mentális zavarok bemutatása
Anton Gorelkin felsorolta a tartalomgyártók körében legnépszerűbb – és károsnak ítélt – témákat, mint a prostitúció, az egészséges családi kapcsolatok ritka bemutatása, a fogva tartási helyek (börtönök) világának romantizálása, a mentális zavarokkal küzdő emberekről szóló történetek népszerűsítése. A képviselő szerint a probléma az, hogy a Kulturális Minisztériumnak még mindig nincs olyan eszköze, amely lehetővé tenné, hogy az ilyen filmek ne kapjanak forgalmazási engedélyt. Az említett érvek viszont elegendők voltak ahhoz, hogy a törvényjavaslatot első olvasatban nagy többséggel elfogadja a Duma: 398 képviselő támogatta, és csak 13 volt ellene.