Az Országgyűlés honlapján található törvényjavaslat többi között tartalmazza a Banai Péter Benő, a tárca költségvetésért felelős helyettes államtitkára által péntek délután jelzett, a gazdasági stabilitási törvényt érintő változást is.
Nagyon vegyes a saláta
Ennek értelmében a stabilitási törvényt a rosszabb makrogazdasági pályához igazítják, és az a korábbi 2,2 helyett 2,7 százalékos deficitcélt ír majd elő 2013-ra.
A törvénymódosítási javaslat egyben kiköti, hogy a fővárosi önkormányzat - a módosításból származó - 4 százalékpontnak megfelelő forrást köteles a helyi közösségi közlekedési feladatok ellátására fordítani. Az intézkedést a minisztérium a megváltozott önkormányzati rendszerrel és a közösségi közlekedés fenntartható finanszírozási modelljét részletező, elkészült koncepcióra hivatkozva indokolja.
Az egyes kerületek számára történő kifizetések mértékét - a korábbi, összetett szabályozás helyett - új melléklet szabályozza a benyújtott törvényjavaslat szerint.
A salátatörvényben arra tesz javaslatot a kormány, hogy az önkéntes tagdíjfizetési eleven működő magánnyugdíj-pénztári rendszer aktív központi nyilvántartását - deregulációs célból - szüntessék meg.
Ennek megfelelően kezeli a nyilvántartás jövőbeli kezelésének módjait. "A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett tagokra vonatkozó adatok a társadalombiztosítási egyéni számla szempontjából lehetnek relevánsak, így a központi nyilvántartás megszűnésével, az adatokat az egyéni számla vezetéséért felelős államigazgatási szerv részére szükséges átadni" - magyarázza javaslatát a kormány.
A törvényjavaslat értelmében az adózás rendjéről szóló törvényben szabályozzák a pénztárgépeknek a központi nyilvántartásba való bekötésének részleteit. A forgalmazással kapcsolatos legsúlyosabb visszaélésekre 10 millió forintos, a kötelezettségek kisebb megszegésénél magánszemélynél 500 ezer forintig, nem magánszemélynél pedig 1 millió forintig terjedő bírságot lehet majd kiszabni.
Az NGM emellett rendelet megalkotását helyezi kilátásba az új típusú, az online kommunikációra képes elektronikus memóriás pénztárgépekre való áttérés anyagi megterhelésének kormányzati enyhítése érdekében.
Utalhatják külföldi számlára is a nyugdíjat
Emellett az általános forgalmi adóról szóló törvényt érintő módosítás értelmében - a Nemzeti Média- és Hírközlés Hatóság szakhatósági véleménye alapján - az állami adóhatóság a közvetlen adatlekérdezés alól bizonyos esetekben felmentést adhat.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosításával a kormány lehetővé tenné - a szociális biztonsági egyezményben részes állam területén élő nyugdíjasoknak - a nyugdíj közvetlen, külföldi bankszámlára történő utalását. Az utalás költségét ebben az esetben a nyugdíjas viseli, de a költségkímélés érdekében kérheti az ellátás negyedévi, félévenkénti vagy évenkénti teljesítését is.Ű
Pontosították a tranzakciós illetéket is
A salátatörvény a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatosan több pontosítással is él. Így a visszatérített jutalék- és díjbevételeket nem terheli illetékfizetési kötelezettség.
A javaslat egyben egyértelművé teszi, hogy az illeték hatálya alá tartoznak a külföldi székhelyű pénzforgalmi szolgáltatók magyarországi fióktelepei is.
A minisztérium a javaslattal - a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság helyett - könyvvizsgálói közfelügyeleti feladatokat ellátó hatóság létrehozását helyezi kilátásba, amely a szakkamara feletti törvényességi felügyeletet gyakorolja.
A kormány ezen kívül több ponton is módosítaná a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényt. A változásra - a minisztérium részletes indoklása szerint - azért van szükség, mert ezeket a területeket korábban vagy kormányrendeleti, vagy költségvetési szinten szabályozták.
Az elektronikus útdíjrendszer bevezetésével kapcsolatosan a kormány a közúti közlekedésről szóló törvényt módosítaná. A minisztérium megjegyzi: "a jelenleg előkészítés alatt álló, úgynevezett útdíjtörvény tartalmazta volna az új díjszedési rendszerben érintett szervezetek kijelölését, valamint a rendszer kialakításával összefüggő kötelezettségek rögzítését, mostanra azonban nyilvánvalóvá vált, hogy az útdíjtörvény elfogadására csak az Országgyűlés tavaszi ülésszakán kerül majd sor".
A törvény kihirdetésének időbeli kitolódása azonban szükségessé tette az új díjfizetési rendszer bevezetéséhez szükséges feltételek más jogszabályban történő rögzítését, mivel ezen jogszabályi rendelkezések nélkül a rendszer 2013. július 1-i éles üzemi indulása nem biztosítható.
Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026
A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.
Vegyen részt Ön is!
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
-
Már ég a ház Donald Trump hátországában
42 perce
-
Megint lecsaptak az orosz drónok, külföldi teherhajókban is kár keletkezett
körülbelül 1 órája
-
Újabb iráni vezetőt ölt meg egy izraeli légicsapás
2 órája
-
Minden harmadik dolgozótól megvált tavaly az egyik legnagyobb kínai techvállalat
2 órája
-
Bezárás, két literes plafon, tüntetés: a kisebb benzinkutasok egyre elkeseredettebb eszközökhöz fordulhatnak
2 órája
-
Orbán Viktor tartós energiaválságra készül
3 órája
-
A Mol és a Magyar Telekom húzza felfelé a budapesti tőzsdét
3 órája
- Össztűz zúdult Orbán Viktorra Brüsszelben
- „Durva volt” – Harapófogóba került Orbán Viktor, mégsem engedett
- Putyin valamitől nagyon fél – de lesz oka megijedni is?
- Már temették a forintot, aztán jött a fordulat
- Technikai hiba az OTP-nél: nem tudnak pénzt küldeni az ügyfelek
- Soha nem látott dolgok történtek Orbán Viktorral a brüsszeli csúcson
- Orbán Viktor is reagált arra, hogy Gulyás Gergely szerint katonai segítséget nyújthatnánk a Hormuzi-szoros felszabadításához
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Zelenszkij: „Nagyon rossz előérzetem van” 2026. március 18. 13:14
- Az utolsó pillanatban visszavonulót fújt az Orbán-kormány Brüsszelben 2026. március 15. 12:37
- Irán megfenyegette Ukrajnát, hogy területe legitim célponttá válhat 2026. március 14. 15:32
- Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak 2026. február 23. 19:52
- Sorra mondják le az izraeli turisták a budapesti szállodafoglalásaikat 2026. február 21. 12:54
- Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt 2026. február 22. 11:41
- Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég 2026. február 20. 19:30
Megint lecsaptak az orosz drónok, külföldi teherhajókban is kár keletkezett
Az orosz hadsereg 156 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntek éjjel.
Újabb iráni vezetőt ölt meg egy izraeli légicsapás
Az izraeli hadsereg légiereje „likvidálta” az iráni Forradalmi Gárda szóvivőjét.
Minden harmadik dolgozótól megvált tavaly az egyik legnagyobb kínai techvállalat
A fizikai üzletek helyett az AI-ra fókuszálnak.
-
Bige László szerint műtrágyahiány és drágulás nehezíti a tavaszi munkákat2026. március 20. 05:55 -
Visszaesett a milliárdosok adakozási kedve2026. március 19. 14:30 -
100,9 milliárdos rekorddal zárt a BioTechUSA, a milliárdos Lévai család cége2026. március 19. 06:00 -
Sisi szerény hozománya ma 734 millió forintot érne2026. március 18. 16:15 -
Rekordszámú dollármilliárdos a világon, Mészáros Lőrinc a 823. a Forbes listáján2026. március 18. 05:50
További hírek >
-
Felavatták Egerben a világ legnagyobb szabadtéri fényképezőgép-installációját
14:16
-
Nincs megállás: tovább drágulnak az üzemanyagok – nő a különbség a piaci és a védett ár között
12:05
-
Frankofón Filmnapok az egri Uránia Moziban
11:27
-
Az Érsekkert nem kímél! - Itt a Minősített Többség
09:09
-
Megérkeztek a felnémeti gólyák
08:22
-
Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak
2026. február 23. 19:52
-
Sorra mondják le az izraeli turisták a budapesti szállodafoglalásaikat
2026. február 21. 12:54
-
Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
2026. február 22. 11:41
-
Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég
2026. február 20. 19:30
-
Megjött az Európai Unió válasza a Barátság kőolajvezeték ügyében
2026. február 20. 15:45
-
Történelmi csapás Iránnak: minden tengeralattjáró és hadihajó megsemmisült
2026. március 19. 17:22
-
Valami készül Putyin ellen? Furcsa dolgok történnek Moszkvában
2026. március 20. 05:51
-
Másfél órán át győzködték Orbán Viktort Brüsszelben
2026. március 19. 18:51
-
Orbán Viktor nem engedett: két ország is blokkolta az Ukrajna melletti nyilatkozatot
2026. március 19. 16:42
-
A nap képe: szemtelenül fiatal miniszterelnök mutatkozott be az EU-csúcson
2026. március 19. 16:02


