Ez nem béremelés
Úgy vélik, a kormányzat által béremelési programként kommunikált ösztöndíjrendszerek, ahogyan a megnevezésük is sugallja, nem számítanak valós béremelésnek. Ezek az ösztöndíjak csak az orvosok egy szűk rétege számára érhetők el, pályázati úton, ötéves intervallumokra.
Szervezik a sztrájkot Dénes Tamás, a ReSzaSz vezetője a hvg.hu-nak hétfőn azt mondta: a szakszervezet bejegyzése hivatalosan még nem történt meg, de a tisztségviselők orvosi munkájuk végzése mellett, ingyen szervezik az érdekvédelmet, készítik elő a tiltakozás formáit. |
Megpályázásuk szigorú feltételekhez kötött, nem képezik az alapbér részét, nem számítanak bele sem az ügyeleti díjakba, sem a nyugdíjalapba. Folyósításuk akadozik, így még a jogosultak sem számíthatnak havi szinten erre a juttatásra. Mivel csupán korlátozott körben, korlátozott időre érhetők el, tovább növelik az ágazaton belüli bérfeszültséget, valós életpályát nem jelentenek - írták.
Közelebb a katasztrófa, mint gondolnánk
A nemrég megalakult szakszervezet szerint az alapellátásnak juttatott többletforrások egyáltalán nem változtattak azon a jövőképen, miszerint kilenc év múlva több mint négymillió magyar embernek nem lesz a betegbiztonságot garantáló háziorvosi ellátása, továbbá a szakdolgozók és technikai dolgozók bére is megalázóan alacsony, az ő életpályájuk ugyanannyira tisztázatlan, mint a szakorvosoké.
Három éve semmi nem történik
"Béreink régiós átlaghoz történő felzárkóztatása 2013-ban megrekedt, azóta alapbéremelés nem történt, 2016-ban eddig csupán 357 friss szakorvos részesült plusz ösztöndíj-támogatásban, ami nem összevethető az egészségügyi dolgozók teljes rétegével" - fogalmazott közleményében a ReSzaSz.
Arra kérik a kormányt, hogy idén folytassa a valós, teljes ágazatra kiterjedő alapbéremelést, amelynek első lépéseként a szakorvosi nettó minimálbér még ebben az évben érje el a kormány által korábban kommunikált 270 ezer forintot, illetve a szakdolgozók és technikai dolgozók bére 50 százalékkal emelkedjen.
Az átfogó bérrendezés elmaradása esetén a betegbiztonság és a munkabéke nem garantálható, és az ebből fakadó következmények nem az egészségügyben dolgozókat terhelik - olvasható a ReSzaSz közleményében.
Mit mondanak az orvosok? Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke nemrég volt a Napi Kommentár vendége, volt vele miről beszélni. Hogy miként látja a hálapénz rendszertét, az arról készült videót itt, az orvoselvándorlásról készült videót itt, a lehetséges megoldásokról és jövőbeni kilátásokról készült anyagot pedig itt találja. |