Szenzációként kezelik a Debreceni Egyetem felfedezését, a szuperkönnyű és nagyszilárdságú aerogél új, a NASA által kikísérletezett variánsnál is nagyobb teherbírású változatát.
A legfrissebb kutatási eredmények szerint a nagyon kicsi, vagyis nanoméretű anyagok tüdőbe kerülve lehetnek akár olyan veszélyesek is, mint az azbeszt, de a kozmetikai titánoxid is halált okozhat nanoméretben.
A Debreceni Egyetem Kémiai Intézete és a Magyar Mérési és Automatizálási Tudományos Egyesület rendezésében augusztus 27-29. között zajlott a Debreceni Egyetemen a PORANAL nemzetközi konferencia, amely porok, porózus anyagok és felületek analitikai kémiájának a környezetvédelmi és orvosbiológiai jelentőségét mutatta be.
A hazai résztvevők mellett spanyol, angol, francia és belga kutatók is érkeztek a nemzetközi konferenciára, ahol nagy számban vettek részt a Debreceni Egyetem vegyész szakos doktoranduszai is.
A PORANAL 2008 konferencia fő érdekességét a szuperkönnyű és nagy teherbíró képességű anyagok, az ún. szilika alapú aerogélek előállításáról szóló előadás adta. A Debreceni Egyetem Szervetlen- és Analitikai Kémiai Tanszék docense, Dr. Lázár István bemutatta a levegőnél alig nehezebb, általa előállított aerogélt, ami amellett, hogy átlátszó, éghetetlen, és kiváló hőszigetelő anyag, a saját súlyának több mint 3700-szorosát elbírja.
„Az aerogéleket többek között a repülőgépek és az űrhajók hővédelménél használják, az első példányokat a NASA fejlesztette ki. Az általunk kifejlesztett debreceni aerogél háromszor nagyobb terhelést is elvisel, mint az eredetileg a NASA által bemutatott példány, így ebben a tekintetben nem hivatalos világrekordernek számíthat” - magyarázta Dr. Lázár István, a Debreceni Egyetem kutatója.
Lehet, hogy a párja képtelen a házasságra
Gutaütést kapunk a rossz házasságtól
Babavárás: gyógyszer helyett a sok szexben bízzon!
Van kocsma cigi nélkül is
Privátbankár