Megjelent a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelyben 155 milliárd forintos keretösszeggel elindul a „Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált hitelprogram”. A konstrukció a Demján Sándor Program részeként valósul meg, amelyen keresztül a kormány 2025-ben összesen több mint 1400 milliárd forint fejlesztési forrást juttat a gazdaságba – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az EU társfinanszírozásával most meghirdetett, kiemelt fontosságú (Pillér) pályázat célja, hogy támogassa a hazai exportáló és beszállító kis- és középvállalkozásokat technológiai, digitális és környezeti megújulásukban, ezáltal erősítve versenyképességüket.
Fotó: Depositphotos
Így működik
A konstrukció úgynevezett „egyműveletes kombinált” formában működik: a vállalkozások egyetlen helyszínen, az MFB Pontokon igényelhetnek nulla százalékos kamatozású beruházási hitelt, amelyhez 30 százalékos vissza nem térítendő támogatás társul. Az igényelhető támogatás összege 150 és 600 millió forint között mozog, amelyből legfeljebb 180 millió forint vissza nem térítendő forrás lehet. A támogatásra azok a növekedési potenciállal rendelkező, beszállítóként vagy exportőrként működő kkv-k jogosultak, amelyek legalább három lezárt üzleti évvel rendelkeznek, öt embernél több munkavállalót foglalkoztatnak, és az előző üzleti évben meghaladták a 100 millió forintos nettó árbevételt.
Mik az elvárások?
A támogatott projekteknek kötelezően tartalmazniuk kell: a technológiai korszerűsítést, eszközbeszerzést a költségek legalább 30 százalékában, valamint infokommunikációs fejlesztést és/vagy megújuló energiával kapcsolatos beruházást szintén minimum 30 százalékos arányban. Ezen felül további elszámolható költségek: ingatlan építése, átalakítása, bővítése, korszerűsítése, elektromos gépjárművek beszerzése, immateriális javak (például szoftverek, licencek) megvásárlása, kísérleti fejlesztés, készletbeszerzés, valamint minőség- és környezetirányítási rendszerek kiépítése, illetve tanácsadási és képzési szolgáltatások igénybevétele.