A Holdistennőn Kína szeme
A Holdistennő 1, azaz a Csang-o ji-hao (Chang-e yihao) űrszondát a Hosszú Menetelés-3A hordozó rakéta állítja Föld körüli pályára, majd a szonda október 31-én indul el a Hold felé és a tervek szerint november 5-én áll Hold körüli pályára.
A szonda várhatóan november vége felé küldi az első képeket a Hold felszínéről. Az egy évre tervezett küldetés során a feladata többek között az égitest felszínének feltérképezése háromdimenziós felvételekkel és a Hold porának elemzése.
A kínai űrkutatásban mérföldkőnek számító eseményre több száz újságíró és legkevesebb 2000 fizetős turista érkezett a világ minden tájáról, jóllehet a kilövést bizonytalanná tette a szerda reggeli zuhogó eső. A műholdkilövő állomás 2,5 kilométeres körzetében és a rakéta röppályája alatt élő több ezer embert két órával a kilövés előtt evakuálták.
A Holdistennő 1 felbocsátása csak az első lépés a három részből álló kínai Hold-programban. 2012-ben egy ember nélküli Hold-jármű Holdra szállását tervezik; ez az égitest bizonyos területeit vizsgálná aprólékosan. A harmadik lépcsőben egy újabb jármű landolna a Hold felszínén, amely az összegyűjtött mintákat vissza is hozná a Földre.
Egy kínai kormányhivatalnok múlt héten közölte: Kína bízik abban, hogy csatlakozhat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fejlesztéséhez, amelyben jelenleg 16 ország vesz részt. Kína a világon harmadikként, elsőként 2003-ban juttatott embert az űrbe, 2005-ben újabb két tajkonautájuk öt napot töltött odafenn.
Jól bírják a strapát a Mars-autók
Úton a Szojuz
Szputnyik-ünnep: űrkorszaki sztorik a javából
MTI