Az orvosok 580 párt figyeltek meg, akik akaratukon kívül gyermek nélkül maradtak. Három csoportra osztották őket, az elsőben a nő petefészkét hormonálisan kezelték egy klomifén nevű szerrel. A másodikban mesterségesen termékenyítették meg a nőt: a férfi spermáját közvetlenül a méhébe fecskendezték. A harmadik csoport párjainak csupán azt tanácsolták, hogy éljenek rendszeres szexuális életet.
A tesztidőszak lezárultával meglepő eredmény született. Az első, gyógyszeresen kezelt csoportban kilenc hónappal később 26 pár örülhetett a babának, a mesterségesen megtermékenyítettek közül 43, a harmadik, kezelés nélküli csoportban pedig 32. Az orvosok a különbséget nem minősítették jelentősnek.
A legújabb kutatások szerint átlag 12 százalékkal hosszabb életet élnek azok a férfiak, akiknek több partnerük van. A hosszú élet titka azonban nem annyira a macsó életvitelben rejlik, hanem a sok gyermekben. Több utód esetén ugyanis mindig marad valaki, aki gondjukat viseli - állapították meg a heffieldi egyetem kutatói. Ezenkívül a kisgyerek jelenléte idősebb korban ösztönöz az egészség megőrzésére és a test ápolására. A szociális tényezők mellett szerepet játszanak genetikai okok is. A poligám kultúrákban a fejlődés során a hosszabb életűek választódhattak ki. |
A kutatók hangsúlyozzák, hogy az eddigi, hormonterápiát ajánló kutatások túl kisléptékűek voltak ahhoz, hogy annak hatását felismerjék. A friss elemzés azonban azt látszik bizonyítani, hogy alapjában véve hatástalan - éppúgy, mint a mesterséges megtermékenyítés.
Koraszülést okoznak a fertőzések
Rájöttek a szülés utáni depresszió titkára
Dohányzó kismamák: a második baba is veszélyben
Agyára megy a nőknek az antibébi
Mellhez kötött magyar babák
MTI