A dohányzó nők sokkal korábban kapnak szívrohamot, mint nem dohányzó társaik - állítják norvég orvosok. A férfiak esetében a különbség nem ennyire drámai a helyzet, de az erősebbik nem tagjai is éveket nyerhetnek azzal, ha nem gyútanak rá.
A tanulmány szerint a nem dohányzó férfiak átlagosan 72 éves korukban kapták első infarktusukat, dohányzó társaiknak viszont már 64 évesen számolniuk kellett az első szívrohammal. A nők esetében ugyanez 81, illetve 66 éves korban következett be általánosságban. Mindez tehát 8, illetve 15 év előnyt jelent a nemdohányzó egyének javára.
Miután a számokat egyéb kockázati tényezőkkel (pl. vérnyomás nagysága, vércukorszint, koleszterinszint) kiigazították, a kutatók a férfiak esetében 6, a nőknél pedig 14 évnyi különbséget véltek felfedezni.
A különbség nem elhanyagolható - mondta ezzel kapcsolatban Dr. Silvia Priori olasz kardiológus. A nőknek fel kell ismerniük, ha rágyújtanak, a férfiaknál sokkal többet veszthetnek vele. |
A kutatók szerint a dohányzó hölgyeknél hamarabb köszönhet be a menopauza, így ők korábban válhatnak az infarktussal szemben védtelenné. A női infarktusok számának növekedéséhez persze a dohányzó hölgyek számának fokozatos emelkedése is hozzájárul, szemben például a férfi dohányosok számának csökkenésével.
A cigaretta tulajdonképpen kiiktatja a nők természet adta előnyét - állapítják meg. Ha a füstölgő nők nem adják fel káros szenvedélyüket, ugyanazokkal a szörnyű betegségekkel kell szembenézniük, mint a férfiaknak - csak sokkal hamarabb.
Időt nyerhetünk a dohányzási tilalommal
Van kocsma cigi nélkül is
Csernobili sugáradagot kapnak a dohányosok
Milliárdokat hozott a cigaretta elleni harc
Dohányzásba hajszolnak a filmek
A dohányzás csapdájában vergődnek a tinik
AP