A sugárkezelés és a kemoterápia célja a rákos sejtek elpusztítása. Az egyik legrombolóbb módszer a sejtszaporodás megakadályozására az örökítő anyag károsítása: például a DNS-ben a besugárzással okozott törésekkel előidézhető a daganatos sejtek apoptózisa, a programozott sejthalál.
Az elsők között szerepel Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a daganatos megbetegedések halálozási statisztikáiban: évente 1800 emberen már nem tudnak segíteni az orvosok. A főorvos szerint a megyei megbetegedési arány az egyik legmagasabb az országban: nyolcszáz beteg jut százezer emberre. |
Marie Dutreix, a párizsi Curie Intézet munkatársa által vezetett kutatócsoport olyan molekulákat hozott létre, amelyek becsapják a rákos sejteket, elhitetve velük, hogy a valóságosnál sokkal nagyobb károsodást szenvedtek.
A Dbait névre keresztelt molekulák kis DNS-szakaszok, amelyek a rákos sejtek DNS-e két szálának törését mímelik. "A csalik blokkolják a sejtek regenerálódási funkcióit" - magyarázta Marie Dutriex. A sugárkezelés okozta molekuláris sérülések, amelyek egyébként észrevétlenek maradnának, a csalik révén kétségbeesett helyzetet okoznak: a burjánzó sejtek számára nem marad más, mint az öngyilkosság.
A csalik egereknél már bizonyítottak - mondta Marie Dutriex, akinek kutatásáról a Clinical Cancer Research című amerikai szakfolyóirat a hét végén számolt be.
Felgyorsítja egy új szer a szervezetbe jutott HIV-vírusok mutációs folyamatát, oly mértékben, hogy a rettegett kórokozók abba belepusztulnak. Az amerikai kutatók által KP-1461-nek jelzett medicina AIDS-fertőzöttek millióinak adhatja vissza a reményt, ha az ellenőrző kísérletek után terápiás célra való alkalmazását engedélyezik. |
A francia kutató elsősorban a melanomával (bőrrákkal) és az agydaganattal foglalkozott, amelyek leginkább ellenállóak a kezeléssel szemben.
Az egyik agytumorfajta, a glioblasztóma esetében a koponyába, míg melanoma esetében a bőr alá injekciózzák a csali molekulákat néhány órával a sugárkezelés előtt. A legfontosabb az, hogy a molekulák eljussanak a daganatos sejtekhez - mutatott rá Marie Dutreix.
A kutatók azt is remélik, hogy a csalikkal csökkenthető lesz a sugárkezelés adagja, ez utóbbi ugyanis gyakran a környező egészséges sejteket is roncsolhatja. A sugárkezelés után a kemoterápiára is kiterjesztik az új kutatást.
A Dbait-molekulák fejlesztésével és a klinikai teszteléssel a Curie Intézet erre a célra létrehozott biotechnológiai cége, a DNA Therapeutics foglalkozik.
A rák nem egyenlő a halállal
A rákot nem érdekli a vitamin
A rák elviszi a cukorbetegeket
Mellrák: a nagy babák felnőve jobban aggódhatnak
Átverés volt a reklám: mégsem gyógyítják a rákot
Ha rákról van szó, mindent bevetünk
Rákot okoz a hajfesték?
MTI