Helen Fisher, a New Jerseyben található Rutgers University kutatója szerint a csók a párzási partner kiválasztásának fontos kelléke. Az antropológus szerint az emberi társadalmak 90 százaléka ismeri és gyakorolja a csókolózást, de a tudomány csak mostanában kezdi megérteni a háttérben húzódó folyamatokat. A csókolózás immár külön tudományág lett, melynek neve filematológia.
Az egyik elmélet szerint a csók az egymáshoz való kötődés kifejezésének eszköze. A Lafayette College kutatója, Wendy Hill egyetemi hallgatókat kért fel tesztjeihez. Elsősorban az oxitocin nevű "szerelemhormon" szintjét vizsgálta: ez az anyag a szexuális örömökkel, a kötődéssel és az anyai törődéssel is kapcsolatba hozható. Az oxitocin csökkenti a szervezet stressz-hormonja, a kortizol szintjét, így a vizsgálatba ezt az anyagot is bevonták.
15 heteroszexuális párt figyeltek meg. Egy részüket arra kérték, egyszerűen csak csókolózzanak egy szobában, míg a többi páros tagjai - kontrollcsoportként - kézenfogva beszélgettek egy negyedórát, csók nélkül.
A vérből és nyálból vett minták tesztelése azt mutatta, hogy a csókolózó párok férfitagjainak jelentősen megemelkedett az oxitocin-szintje, míg a nőkben ugyanez csökkent. A kortizol-szint viszont mindkét nem esetében esett.
A nőkkel kapcsolatban kiderült, hogy a fogamzásgátló tablettát szedő hölgyek esetében magasabb oxitocin-szint figyelhető meg, mint a tablettát nem szedő nőknél. Az eredményeket befolyásolhatta a kísérlet helyszíne is: az egyetemi egészségcentrum nem éppen a legromantikusabb hely a csókolózásra. A következő kísérletet ezért virágok, gyertyák, halk jazz-zene mellett bonyolítják le egy csendes szobában.
Fisher egy másik oldalról közelítette meg a kérdést. Számos kísérletet végzett, melyek során az agyi tevékenységeket különböző eszközökkel képezték le. Fisher szerint a csókolózás a párzás és szaporodás folyamatában érintett három fő agyi rendszer közül mindegyiket képes működésbe hozni.
Az egyik a libidó, avagy szexuális késztetés, amely elsősorban a tesztoszteronhoz köthető. A második a romantikus vagy szenvedélyes szerelem, amely arra ösztökél minket, hogy egyetlen embertársunkra fókuszáljunk. A harmadik pedig a kötődés, ami összetartja a párokat - legalább annyi időre, amíg utódot nemzünk.
Fisher szerint a csókolózás során különböző kémiai anyagok szabadulnak fel, amelyek képesek az egyes agyi területek stimulálására. "Azt biztosan tudjuk, hogy a nyál taralmaz tesztoszteront. Arra is van bizonyíték, hogy a férfiak a nedvesebb csókot szeretik, és a szájukat is nagyobbra nyitják csókolózás közben. Ez alapján feltételezhető, hogy a férfiak tudat alatt arra törekednek, hogy minél több tesztoszteront juttassanak át partnerük szervezetébe, így próbálják felébreszteni a szexuális késztetést a nőkben" - mondta el Fisher, aki szerint a csók csak a jéghegy csúcsa.
"Úgy gondolom, fel tudjuk térképezni az összes olyan kémiai folyamatot, ami szerepet játszik a csábításban, csak még nem vagyunk tudatában" - mondta el az antropológus.
Bejön az online erotika a magyaroknak
Tényleg egy helyen van a gyűlölet és a szerelem
Csak disznó szavak nélkül menekülhet meg a p0rnó?
Masszív baba lehet a karácsonyi szexből
Gondolni sem szabad a szexre a YouTube szerint
LiveScience