A 2-es típusú diabetes mellitus (más néven nem inzulinfüggő diabétesz) esetében a betegség kezdeti szakaszában a hasnyálmirigy bétasejtjei termelnek ugyan inzulint, de az nem fejti ki megfelelően a hatását, mert a sejtek érzéketlenek vele szemben. Az úgynevezett inzulinrezisztencia általában az inzulinreceptorok hibás működése következtében alakul ki. A betegeknél megemelkedik a vércukorszint: a hiperglikémia miatt a bétasejtek több inzulint próbálnak termelni, hogy az inzulinrezisztenciát kiegyenlítsék. Ez a folyamat kóros inzulintermeléshez vezet, végül az inzulintermelés kimerül. Az inzulinnal szembeni érzékenység csökkenése, az inzulinrezisztencia szorosan összefügg az elhízással. A betegség általában középkorú vagy idős embereknél alakul ki, s a 2-es típusú diabéteszben szenvedők 80 százaléka elhízott.
A Torontói Egyetem kutatói, akik eredményeikről a The Lancet brit orvosi hetilapban számoltak be, az exenatid nevű hatóanyag olyan új gyógyszerformáját találták meg, amellyel hatékonyabban lehetett ellenőrizni a vércukorszintet, mint a jelenleg alkalmazott napi kétszeri injekcióval. Az exenatid fokozza a vércukor hasznosításához szükséges inzulin termelését, egyúttal csökkenti a hasnyálmirigy egy másik hormonja, a glükagon kiválasztódását. A glükagon fokozza a máj glükózleadását és ezáltal megemeli a vércukorszintet - olvasható a BBC hírei között
A kutatók 30 héten keresztül 259 diabéteszes beteget hetente egyszer prolongált hatású exenatidinjekcióval kezeltek, vagy a hagyományos napi kétszeri injekcióval. A kezelés hatékonyságát vérvizsgálattal ellenőrizték, amikor a vörösvértestek hemoglobinjához kötődő glükóz szintjét, az úgynevezett glikohemoglobint (HbA1c) mérték: minél alacsonyabbak ezek az értékek, annál sikeresebb a terápia.
Azoknál a betegek, akiket hetente mindössze egyszer injekcióztak, lényegesen nagyobb mértékben csökkent a HbA1c szintje, mint azoknál, akiket naponta kétszer megszúrtak. Az első csoport tagjainak nagyobb hányada érte el a vizsgálat során a HbA1c kívánt szintjét, mint a hagyományos gyógyszerelésben részesülők. Ráadásul a heti egyszeri injekciónak kevesebb volt a mellékhatása is.
A torontói kutatók konklúziója szerint az exenatid heti egyszeri alkalmazásával lényegesen hatékonyabban lehet kordában tartani a cukorbetegséget, mint a szokásos napi kétszeri injekcióval. Emellett nem növekedett a hipoglikémia kockázata sem.
Ian Frame, a brit Diabétesz Társaság képviselője szerint, bár az eredmények biztatóak, a kutatást ki kell bővíteni, bizonyítandó az új terápia hatásosságát, mielőtt az orvosok megváltoztatnák a mostani kezelési gyakorlatot.
Fitness és egészség - pörögjön fel a munkára!
Indul a stressz-szezon! Harcra fel!
Szegénységben született: korábban meghal
Allergiás? Csak nyugi!
Munkahelyi stressz: rámegy a szíve és a gatyája
MTI