Lyn Evans projektvezető adta ki az utasítást a svájci-francia határvidéken húzódó 27 km hosszú, 3,8 milliárd dolláros beruházással épített gyorsító indítására. A világ legnagyobb ilyen jellegű berendezésének segítségével a kutatók olyan alapvető kérdésekre keresik a választ, mint például hogy a világ keletkezésekor az első milliomod másodperc előtti időben létező anyagnak milyen volt a sűrűsége, hőmérséklete, s egyéb tulajdonságai.
A gyorsító beindítása előtt megjelentek olyan vélemények, miszerint az LHC-ban végbemenő lehetséges folyamatokat a tudósok rosszul mérték fel, és a működés során keletkező fekete lyukak egyszerűen beszippanthatják a bolygót, vagy a fellépő sugárzás vet véget a földi életnek. Tudósok számos tanulmányban cáfolták a rémhíreket, többek között azzal, hogy bár az ütköztetések során valóban jöhetnek létre apró fekete lyukak, ám ezek mérete annyira parányi lesz, hogy a másodperc törtrésze alatt felszívódnak.
A világvége-várók figyelmét arra is felhívták: a Föld légkörének felső rétegeiben a kozmikus sugárzás nagyjából egymillió LHC-kísérletnyi ütközést produkált már nagy energiájú és sebességű elemi részecskék között, mégis egyben van még a bolygó. Sőt, az LHC kísérleteinél a fekete lyuk létrejöttének elméleti esélye valójában kisebb, mint a kisebb energiájú részecskékkel dolgozó New York-i Relativistic Heavy Ion Collider kutatóközpont részecskegyorsítójában, ami már 8 éve működik katasztrófa nélkül.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az apokalipszis bekövetkezésének nem most van a legnagyobb esélye, egyelőre ugyanis a gyorsítóba lőtt nyalábokat csak keringetik, és nem ütköztetik egymással. Ha a baj mégis megtörténne, arról technikai okok miatt nem tudósítunk; van viszont egy internetes oldal, ami rövid választ ad a kérdésre, miszerint a Nagy Hadronütköztető megsemmisítette már a világot?
(//hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com)
Készüljön: 2012-ben jön a világvége
Máris vége a globális felmelegedésnek?
B-középként viselkenek a madárbandák
Pontos térkép rajzolható a DNS-mintákból
MTI, Privátbankár