A reggeli a legfontosabb étkezés, hiszen pótolnia kell a szervezet által éjszaka elhasznált tápanyagot és tartalékot kell adnia a délelőtti tevékenységekhez. Szűcs Zsuzsanna dietetikus tanácsokat ad, érdemes megfogadni!
- A diákokra mennyire jellemző, hogy reggeliznek?
- Sajnos nem állítható, hogy mindenki reggelizik. A magyar középiskolások és az általános iskolai felső tagozatos diákok 25 százaléka, míg az alsó tagozatosok több mint 30 százaléka ment reggeli nélkül az iskolába egy 2005-2006-os tanévben végzett felmérés eredménye szerint - állítja Szűcs Zsuzsanna.
- Miért olyan fontos a reggeli?
- Elsősorban azért, mert ennek segítségével biztosítható, hogy a létfontosságú tápanyagok egyenletesen, elegendő mennyiségben jussanak szervezetünkbe. Így elkerülhető például a szükségesnél nagyobb mennyiségű ebéd vagy vacsora elfogyasztása és így biztosabban elérhető, megtartható az optimális testtömeg. A vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek felvételében is pótolhatatlan kiesést okoz egy-egy főétkezés, például a reggeli elmulasztása. A megfelelő energia és tápanyagellátottság legkézzelfoghatóbb jele a megfelelő fizikai és a szellemi teljesítőképesség, a koncentrációképesség, a jó reakcióidő.
- Miért baj, ha nem reggeliznek a gyermekek?
- Népegészségügyi szempontból a túlsúly és a különböző hiánybetegségek kialakulásának magasabb rizikója miatt. A gyerek szempontjából a gyengébb iskolai teljesítmény és a gyengébb fizikai teljesítőképesség miatt, valamint azért, mert nem rögzül a reggeli étkezés elfogyasztásának szokása és később már nehezebb belerázódni a kiegyensúlyozott étrend megvalósításába - magyarázza Szűcs Zsuzsanna.
A dietetikus tanácsa: Mindig legyen idő reggelizni! Ha csak zsebpénzt ad a szülő, azt a gyermek általában játékra, édességre költi. Ettől függetlenül csomagoljunk neki tízórait, uzsonnát. Ez lehet például 1-1 darab teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvics, kiegészítve néhány gyümölccsel, gyümölcslével vagy egy pohár joghurttal. A szendvicshez adjunk szabad utat a fantáziánknak, a töltelék lehet akár gyros is. |
- Az Európai Parlament Környezeti, Népegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottságának májusi jelentése szerint Európában majdnem 22 millió túlsúlyos gyermek él, és további 1,3 millióval növekedhet a számuk 2010-re. A magyarországi felmérések is ezt a tendenciát támasztják alá. Az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) a Nestlé Hungária Kft. támogatásával 2006-ban végzett kutatása során megállapította, hogy az általános iskolás fiúk mintegy 18 százaléka túlsúlyos, 7 százaléka elhízott, míg a lányoknál a túlsúlyosak aránya megközelítően 20 százalék, az elhízottaké meghaladja a 6 százalékot. De számomra a leginkább megdöbbentő a fogyókúrázó lányok aránya volt. A felmérés szerint a 7-14 éves lányok közel 30, míg a 14-18 éves lányok több mint 40 százaléka fogyókúrázott már. Főként valamilyen divatos fogyókúrás módszert választva, elsősorban szülői mintakövetésre és a negatív önértékelés orvoslataként.
- Miből áll a tápláló reggeli?
- Valamilyen teljes értékű fehérjeforrásból (például tej, sajt, tojás, felvágott), továbbá rostokban és keményítőben dús kenyérből, péksüteményből vagy gabonaféléből (korpás kenyerek, kásák) és friss, az idénynek megfelelő zöldségből, gyümölcsből.
- Hogyan készíthetnek változatos reggelit az anyukák? Mit tegyenek az asztalra, hogy a csemeték ne unják meg, hogy minden reggel teát isznak és szendvicset esznek?
- A kulcsszó éppen a változatosságban van. Még akkor is, ha a gyermek például a mogyorókrémes kenyéren kívül minden mást elutasít. Meg kell ismertetni a lehető legtöbb féle (színű, hőmérsékletű, konzisztenciájú) élelmiszerrel. A humoros megoldások, mosolygó vagy csillag formájú kiszúróval formára vágott szendvics, hullámos karikára vágott zöldség, színes, kacskaringós szívószállal kínált tej vagy kakaó mindig jó pontot jelent a gyermekeknél.
Elkerülhető az őszi depresszió
A nem császáros anyukák érzékenyebbek
Fitness és egészség - pörögjön fel a munkára!
Aki boldogtalan, hamarabb hal meg
MTI