Az a gyermek, akinek nem segítenek a rendszeres életritmus kialakításában, ahhoz való újra hozzászokásban, iskolakezdéskor óriási váltásnak, stressznek lesz kitéve - olvasható az Orvostkeresek.hu szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A közlemény szerint minél több erőfeszítést igényel a gyermektől az új helyzethez való alkalmazkodás, annál kevesebb energiája marad a tananyag megértésére, a tanár kéréseinek megjegyzésére, az új társakkal való kapcsolat kialakítására.
A felkészülésben többféleképpen is segíthetjük a gyermeket - állapítják meg. Így a rendszeresség kialakítása mellett érdemes egy sor további, mindennapokra vonatkozó "irányelvet" megfogalmazni: biztonságos közlekedés szabályaira való odafigyelés, zsebpénz, mire és mennyi, leckére, különórákra, barátokra és a házimunkákra fordítandó idő hatékony beosztása, stb.
Érdemes megbeszélni, ki mit gondol, mit szeretne, konszenzusra kell jutni – különösen kamaszok esetében fontos a tervezési fázisba való bevonás. Jó terv esetén a gyermek önállóbban intézi feladatait, akkor is tudni fogja a dolgát, ha a szülő éppen nem elérhető - írják. Így a szülőnek sem kell folyton kontrollálnia csemetéjét, több ideje marad az egyéb szórakoztató, pihentető tevékenységekre, beszélgetésekre. Ha ez nem bevett gyakorlat még a családban, bele lehet "rázódni" egy újfajta családi kommunikációs stílusba néhány konzultáció alatt szakember segítségével is.
Év elején, ha már az új könyveket is beszerezték, érdemes gyermeknek, szülőnek együtt átlapozni a tartalomjegyzéket, fejezetcímeket, illusztrációkat, hogy képbe kerüljenek, miről is lesz szó az év során. Kérjük meg a gyermekeket, hogy fogalmazzák meg, mi az, ami felkeltette az érdeklődésüket, milyen kérdésekre szeretnének választ kapni az új tananyagokkal kapcsolatban - tanácsolja Tóth Krisztina családterapeuta.
A közlemény szerint, ha hatékonyan működő személynek, családnak, közösségek éljük meg magunkat, a közösen elért eredmények, átélt élmények hozzásegítenek bennünket ahhoz, hogy megtaláljuk a mindennapok örömeit és hogy az őszi rövidülő nappalok, a borongósabb idő ne üljön rá hangulatunkra. Aki nem érzi hogy hatékony tudna lenni ebben és kívülről várja a megoldásokat, azt óhatatlanul fenyegeti az őszi depresszió - áll a közleményben.
A nem császáros anyukák érzékenyebbek
Fitness és egészség - pörögjön fel a munkára!
Rájöttek a szülés utáni depresszió titkára
Cukorbetegség is jár a stressz mellé
Privátbankár