Az elektromos közvilágítás kialakításával Mátészalka öt évvel előzte meg Budapestet - mondta Szabó István polgármester az MTI-nek. Az érdekesség kedvéért hozzáfűzte azt is, hogy a szatmári városban ugyanabban az évben gyulladtak ki villanylámpák, mint New York-ban, és a francia főváros, Párizs is csak két évvel előzte meg a szolgáltatással a jelenleg 18 ezer lakosú magyar települést.
Mátészalka fejlődése történetének egyik legjelentősebb eseményéről a Fényes Napok Fesztivál pénteki napján konferencián emlékeznek meg.
A fény ünnepe
A fesztivál kulturális programja csütörtökön kezdődik az Esze Tamás Gimnázium belső udvarán a Chagall Klezmer Band zenekar koncertjével. Majd Tamus István, festő- és grafikusművész kiállítását nyitják meg, koncertet ad továbbá a német Oberkocheni Sinfonietta Vonós Kamarazenekar, a G-Jam Project Együttes, s éjfélig a város diákjainak részvételével rendeznek szórakoztató versenyeket, bemutatókat.
Pénteken nyolc helyszínre várják az érdeklődőket, köztük non stop gasztronómiai rendezvényre, népművészeti kiállításra, fáklyás felvonulásra és tűzzsonglőrök műsorára, valamint az Irigy Hónaljmirigy, a Nelson zenekar és a Back II Banck együttes koncertjére.
A négynapos fesztivál szombaton magyar, német és román svábtelepülések művészeti csoportjainak műsorával, a helyi Szatmár Néptánc Együttes gálaelőadásával, a Hooligans zenekar koncertjével, illetve hajnalig tartó utcabállal folytatódik. Vasárnap operettelőadással zárul a program, a Klasszikus Magyar Operettért Alapítvány társulata Huszka Jenő és Martos Ferenc Lili bárónő című darabját mutatja be.
Makó: 2010-re még vonzóbb lesz az ipari park
Tűzijáték: 1,4 millióan a rakparton
Uniós milliárdok a Szabadság hídra
Sötétségbe borulhat a fény városa
MTI