A The Washington Post cikke szerint nem gond, ha valaki nem tud jegyet szerezni a január 20-i beiktatásra, nem kap már szállást vagy esetleg el akarja kerülni a tömeget és a közlekedési dugókat: az egész eseményt végignézheti már január 11-én. Igaz, hogy a valódi Obama nélkül és nagyon korán kell felkelni.
A január 20-án délben, a Capitoliumnál rendezendő beiktatást, majd az azt követő ünnepi menetet a kongresszus épületét a Fehér Házzal összekötő Pennsylvania sugárúton kétszer is eljátsszák január 11-én hajnali 5.30 és reggel 9 óra között. A neves személyiségek természetesen nem lesznek jelen, Obama helyett egy a leendő elnök névtábláját viselő helyettest "iktatnak be" előzetesen. Nem hangzik el a beiktatási beszéd sem, de minden egyéb megegyezik majd azzal, ahogyan élesben is menni fognak a dolgok.
A főpróbát hagyományosan mindig vasárnap tartják; a katonai, kongresszusi és elnöki beiktatási bizottságok közösen rendezik, hogy január 20-án már minden olajozottan működjön. A főpróbán is jelen lesz az elnöki tengerészgyalogos zenekar, amely eljátssza a beiktatási dallamokat. Ugyancsak teljes egészében felvonul a hadsereg 99 tagú zenekara. Thomas Groppel, aki a fegyveres erők ceremóniamestere, elmondta: január 11-én két beiktatás lesz. Először minden hibánál leállnak, majd újraindítják az ünnepséget, második ízben már egyvégtében látható lesz az esemény. Aki tehát korán fel tud kelni, az betéve tudhatja majd, mi fog történni január 20-án; a főpróba nyilvános. Aki a Capitolium előtt ma elsétál, már láthatja a beiktatási emelvény előkészületeit.
Az elnöki beiktatási ünnepségekre a legtöbb pénzt eddig George Bush költötte 2005-ben: 42,3 millió dollárt fordított közpénzből és magánadományokból a tűzijátékokra, a bálokra, magára az ünnepi menetre és egy koncertre a híres sétányon, a Mallon. Barack Obama a nehéz gazdasági körülményekre és a lobbicsoportok befolyásának korlátozására közölte, hogy nem fogad el pénzt vállalatoktól, politikai akcióbizottságoktól, lobbistáktól és nem amerikai állampolgároktól, ezenkívül 50 ezer dollárban maximálja az egy donortól elfogadható összeget. Ilyen szigorú korlátozást korábban egy megválasztott elnök sem hozott, Bush esetében például 250 ezer dollár volt az adományok felső határa.
Válságstáb: Eisenhowerről vesz mintát Obama
Obama nem teketóriázhat
Obama bemutatja a Szupercsapatot?
Sokba kerül Obamának az elnökség
Hillary lehet a külügyminiszter
Busht már a vádlottak padján látnák
MTI