Jön a gyed extra
Bár lassabban fogy az ország népessége, mint tavaly, ez annak köszönhető, hogy a halálozások száma gyorsabban csökkent, mint a születéseké. Tovább >>> |
Szinte biztos, hogy a kormány bevezeti a gyed extrát, vagyis ha egy anyuka gyermeke első születésnapja után vissza akar menni dolgozni teljes munkaidőbe, akkor ezt megteheti anélkül, hogy bukná az állami támogatásokat. A második illetve harmadik gyermek vállalása után sem veszítenék el az állami juttatásokat az anyukák az idősebb testvér után (gyed, gyes) - nyilatkozta Soltész Miklós, szociálpolitikáért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek. A politikus szerint a családdal töltött idő nem elvesztegetett, de a skandináv példák azt mutatják, hogy azok az anyukák, akik gyorsan visszatérnek a szülés után a munkaerőpiacra, hamarabb bevállalják az újabb gyereket. Magyarországon ma akár 3 évig is otthon maradhat egy anya a szülés után. Soltész szerint az új rendszer január elsejétől startolhat el - de végső döntés erről még nem született.
Karrier vagy gyerek?
2015-től arra is lehetőség lenne, hogy az anya a gyermek 3 éves koráig járó ellátmányokat (tgyás, gyes, gyed) felvegye, ha másfél év után visszamegy dolgozni - ez azonban bonyolultabb ügy. Ha ugyanis a munkába visszatérő anyuka mégsem tud állást vállalni, vagy valami okból a gyermekéhez vissza kell mennie, akkor másfél évre ellátás nélkül maradhat.
Az államtitkárnak arra is van megoldása, hogyan tegyék vonzóvá a gyermekvállalást a felsőoktatásban részt vevő nők számára, akik a karrierépítés miatt általában kitolják a szülést. "A felsőoktatásban részt vevők családalapítását magasabb gyeddel támogatnánk, mégpedig úgy, hogy az alapképzésben hallgatóknál szülés esetén a minimálbér összegéből számolnánk ki a gyedet, míg a mesterképzésnél a garantált bérminimum adná a juttatás alapját. Ez már 114 ezer forintot jelentene" - nyilatkozta Soltész.
Elengednék a diákhitelt is?
És ha mindez még nem lenne elég, a kormány előtt van az a javaslat is, mi szerint a diákhitellel rendelkező anyukák hitelét illetve annak egy részét elengedné a kormány, ha tanulmányaik közben a gyermekvállalás mellett döntenek. Ez egyelőre javaslat. A jelenlegi szabályok szerint a tgyás, gyes és gyed ideje alatt az anyukáknak nem kell törleszteniük tartozásuk, kamatot pedig nem számít fel a Diákhitel Központ erre az időszakra, vagyis ha valaki ekkor törleszt, az a tőketartozását faragja.
Az államtitkár szerint a gyed 3+1 pontja évi 30 milliárd forintos kiadást jelenteni az államkasszának és megvan rá a fedezet.