3p
A rezsicsökkentés költségvetése lehet a jövő évi büdzsé, mivel azon olyan intézkedéseket vezetnek át, amelyek könnyebbé teszik az emberek mindennapi megélhetését - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mielőtt átadta a jövő évi költségvetés tervezetét Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének.

A fegyelmezett gazdálkodás fogja jellemezni 2014-et - mondta varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter a 2014-es költségvetési törvényjavaslat sajtótájékoztatóval egybekötött átadásán. A jövő évi büdzsé tervezetét Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adta át Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Jövőre az államháztartási hiány a kormány szerint 2014-ben 2,9 százalékos lehet és 2,4 százalékos inflációval számolnak jövőre és 2 százalékos lehet a növekedés.

Mi fér bele a fegyelembe?

A 2014-es költségvetést úgy is nevezhetnénk, hogy a rezsicsökkentés költségvetése - mondta a miniszter. Ennek megfelelően a költségvetés számol az év végi 11,1 százalékos rezsicsökkentéssel. Varga Mihály úgy gondolja ezáltal egy átlag családnál összesen 100 ezer forinttal több maradhat.

Elmondta, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztésének köszönhetően is több marad a családoknál, összességében mintegy 53 milliárd forintot hagynak ott a háztartásoknál az idei évhez képest. Az egészségbiztosítási járulék és a nyugdíjjárulék terhére veheti igénybe a családi adókedvezményt a munkavállaló.

A büdzsé számol a gyed extrával és a gyermeket vállalók diákhiteleinek elengedésével, ez utóbbira 4 milliárd forintot áldoznának. Kalkulálnak a pedagógusok béremelésével, ami 132 milliárd forint, továbbá a start munkaprogram és a munkahelyvédelmi terv megtartásával is. Varga Mihály emellett említette azt is, hogy nyugdíjemelés is lesz: várhatóan 2,4%-os, az inflációnak megfelelően. A kormány összesen két százalékos reálkereset növekedésre számít és a fogyasztás 1,9 százalékos növekedésével számol.

Hamarosan benyújtják az adótörvények módosítását

A jövő évi költségvetés megteremti a lehetőségét a hús általános forgalmi adójának (áfa) csökkentésére, ugyanakkor ennek részleteiről még nem született kormánydöntés - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Az adótörvények módosítását két héten belül nyújtják be az Országgyűlésnek, jelenleg az utolsó simításokat végzik rajta.

Arra a kérdésre, hogy miből lesz minderre pénz, Varga Mihály azt válaszolta, hogy jövőre sokkal fegyelmezettebben fognak befolyni a bevételek, így fedezetet nyújtanak ezekre az intézkedésekre. Emellett az EU-támogatások felhasználása is fegyelmezettebb és célzottabb lesz - mondta.

Ezekre a területekre megy majd több

Kövér László megismételte azt a korábbi bejelentést, amely szerint jövőre az egészségügyre 10,6 százalékkal, oktatásra 12,6 százalékkal, a közbiztonságra 3 százalékkal több forrás jut az ideihez képest. Emellett a felzárkóztatás területén 9,6 százalékkal lesz több forrás.

A költségvetés tervezet már elérhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar vezérigazgatói felmérés: romlott a bizalom
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 17:48
A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll – közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 16:45
A magyar kormány ugyan az energiáit az Ukrajnával való vita köti le, energetikai szempontból számunkra az iráni háború sokkal nagyobb költséggel jár számunkra nemzetgazdasági szinten, áll az Mfor kedd reggel megjelent elemzésében.
Makro / Külgazdaság Minden korábbi várakozást felülírt a közel-keleti háború a magyar gazdaságban
Herman Bernadett | 2026. március 4. 16:31
A korábban biztosra vett márciusi kamatvágás elmaradhat, az infláció emelkedhet a közel-keleti konfliktus miatt. 
Makro / Külgazdaság Itt nézheti élőben, mit mond Bod Péter Ákos és Pleschinger Gyula a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 15:13
Fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire a volt jegybankelnök és a Monetáris Tanács 2013-2025 közötti tagja.
Makro / Külgazdaság Már a cseresznyevirágzás előtt kitavaszodott Japánban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 14:59
Februárban csaknem hétéves csúcsra, 2019 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedett a japán fogyasztói bizalmi index.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb vagyonkockázat, amiről nem készül portfólióelemzés
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 14:26
A Klasszis Média Lapcsoport idei egészségügyi konferenciájának témája az egyre divatosabb longevity.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: a Mol és a Slovnaft együtt lép fel a JANAF-fal szemben
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:54
A magyar és a szlovák cég feljelentette a horvát kőolajszállító vezetéket üzemeltető vállalatot. 
Makro / Külgazdaság Közel félmilliárd forintért újítják fel a Biodómot a nyitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:36
A hányattatott sorsú Biodóm nyáron végre megnyithat, de előtta többszáz milliós karbantartáson kell átesnie. 
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az indiai rúpia
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 11:15
Az indiai rúpia szerdán története során először gyengült 92-es szint fölé a dollárral szemben, miközben a Közel-Keleten eszkalálódó háború megrázta a globális piacokat. A jegybank várhatóan igyekszik fékezni Ázsia idei legrosszabbul teljesítő devizájának további gyengülését.
Makro / Külgazdaság Februárban esett a regisztrált munkanélküliek száma
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 10:52
A csökkenés 6 ezer fő az előző év februárjához képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG