A Fidesz-KDNP arra szólítja fel a bankokat, hogy november 1-jéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseket pedig módosítsák az ügyfelek javára - közölte Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője csütörtökön Visegrádon.
A Fidesz a devizahitelek kialakulásáért a bankokat tartja felelősnek, ez egy hibás termék - mondta Rogán Antal. Kijelentette: ha a pénzintézetek november 1-jéig nem javítják ki a devizakölcsönök hibáit, és nem módosítják a szerződéseket, arra az esetre a kormánypárti frakció felhatalmazta a kabinetet, hogy megoldási javaslatát - akár a bankok kárára - terjessze be a parlament elé, amely még idén dönteni fog.
Rogán Antal szerint alapvetően úgy kell - ahogy fogalmazott - igazságot szolgáltatni a devizahiteleseknek, hogy annak terheit a bankoknak kell viselniük, és elsősorban az ő feladatuk, hogy "a devizahitelesek számára helyreállítsák azt a helyzetet, amit ők a maguk részéről várható kockázatként mérlegelhettek abban az időszakban, amikor a hiteleket felvették".
Rogán Antal és Harrach Péter közös sajtótájékoztatója Visegrádon Forrás: MTI/Koszticsák Richárd |
Ha a bankok november 1-jéig nem módosítják az ügyfelek javára a devizahitel-szerződéseket, a várható parlamenti döntés iránya "elég egyértelmű", ugyanis a devizaalapú jelzáloghitelek kivezetését fogják célul tűzni, "és ezeknek gyakorlatilag a forintosítását végrehajtani" - fogalmazott Rogán Antal. A politikus hangsúlyozta ugyanakkor azt is, az nem indokolt, hogy a devizahitelesek jobban járjanak, mintha ugyanabban az időszakban forintban adósodtak volna el.
A szakminisztérium javaslata már nagyjából összeállt, de a tárca bármikor készen áll szakmai konzultációra - jegyezte meg. Kérdésre Rogán Antal azt mondta, most azt várják a pénzintézetektől, hogy üljenek le a devizahitelesek képviselőivel, egyezzenek meg velük, és ha ez nem történik meg, "belép" az állam. Azt is hozzátette, hogy szerinte nem fenyegeti veszély a bankrendszert.
A bankok már tettek javaslatot
A frakcióvezető tájékoztatása szerint ma Magyarországon körülbelül 510 ezer olyan devizahitel van, amelynek esetében a lakás veszélyben forog. Bár a végtörlesztéssel, az árfolyamrögzítéssel és az eszközkezelővel már eddig is segítettek mintegy 360 ezer családnak, azonban azokat is támogatni kell, akik ma még "a devizahitelek régi terheit nyögik" - mondta.
Rogán Antal azonban nyitott kapukat dönget. Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, a távirati iroda értesülése szerint a bankok egyik javaslata éppen az, hogy forintosítják a devizahiteleket, amelyhez az MNB biztosít devizaforrást. Azt kell ebben az esetben eldönteni, hogy milyen árfolyamon történjen meg a hitelek átalakítása. A bankok feltehetőleg az aktuális árfolyamot, míg az adósok a felvételi árfolyamot preferálnák.
A második javaslat pedig a devizahitelek halasztott kivezetése lenne, a jegybank devizatartalékának felhasználása nélkül. Ebben az esetben - a bankszövetség szerint - nem emelkednének a havi törlesztőrészletek. További részleteket IDE kattintva olvashat.
Jön az újabb rezsicsökkentés is
Rogán Antal bejelentette azt is, hogy a fűtési szezon kezdetével 11,1 százalékkal csökken a villamos energia, a gáz és a távfűtés ára. A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, a rezsicsökkentés vagy október 15-én, vagy november 1-jén lép hatályba.
A 11,1 százalékos mértéket azzal magyarázta, hogy így csökkenhet a tavaly decemberi árakhoz képest az áram, a gáz és a távhő ára 20 százalékkal idén decemberre.
Változik a családi adókedvezmény
Kiszélesítik a gyermekek utáni adókedvezményt, amelyet így a jövőben nemcsak a személyi jövedelemadóból, hanem a járulékból is le lehet majd vonni - ezt már Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője jelentette be szintén Visegrádon.
Harrach Péter elmondta: mindez körülbelül 260 ezer családnak könnyíti majd meg a helyzetét, és ezzel mintegy 50 milliárd forint marad a családok zsebében.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető hozzáfűzte, a családi adókedvezményt január 1-jével biztosan kiterjesztik, segítve ezzel az alacsony keresetű családokat. A kormánypárti frakciószövetség évadnyitó ülésének helyszínén Harrach Péter arról is beszámolt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök is támogatja a családi csődvédelem intézményét, amelyről jelenleg zajlik a tárcák közötti egyeztetés.