3p
Nicola Sturgeon, Skócia vezetője, hivatalos nevén első minisztere új szerepet talált magának. Eddig függetlenséget akart országának, most viszont el akarja érni, hogy csak az Egyesült Királyság négy népének bevonásával lehessen csak döntést hozni az EU-ból való kilépés mikéntjéről. Négynemzeti konzultációt kezdeményez.

Sturgeon felszólította Theresa Mayt, hogy azonnal függessze fel, pontosabban el se kezdje az EU-val való tárgyalásokat, mielőtt nem jut egyezségre országa három kisebbségi nemzetével és az ellenzéki pártokkal. A konzervatívok szélsőséges kilépési terve a választásokon elbukott, mondta a The Guardian szerint, és nem lehet megengedni, hogy az Európával való tárgyalások foglyul essenek az ország kormányozhatatlanságának, vagyis annak, hogy sem a konzervatívok, sem a Munkáspár nem tud többségi kormányt alakítani.

Négynemzeti kerekasztal

Így egy nemzeti, pontosabban négynemzeti közmegegyezést kell összehozni, vagyis az EU-kilépést úgy kellene kezelni, mintha egy olyan nagykoalíció kormányozna, amiben szinte mindenki benne van. Ha ez megvan, akkor valóban erős felhatalmazással indulhatnának a tárgyalások. A legfontosabb, amit Sturgeon szerint el kellene érni, az egységes piaci tagság megőrzése. Emellett igen fontos lenne a vámunióban is benne maradni, valamint garantálni az EU polgárok jogait.

Nicola Sturgeon szerint fel kéne állítani egy miniszteri bizottságot is, amelybe a skót, a walesi és az északír önkormányzatok képviselőket küldenének, és mellé külön egy tanácsadó testületet, amelyben az északír Sinn Féin, a köztársaságpárti íreket képviselő párt is szerepet kapna. Ezek a testületek kellene, hogy összehozzanak egy olyan kompromisszumot, amely végül mindenkinek elfogadható, és persze megvalósítható, azaz megfelel az Európai Unió által szabott feltételeknek is.

Ésszerű megoldás

Ez a megoldás egyébként már tavaly nyáron is logikus lett volna, tekintettel arra, hogy majdnem fele-fele lett a népszavazás eredménye, így szükség lett volna a konszenzuskeresésre. Akkor azonban még nem voltak teljesen tisztában azzal, hogy az EU-ból való kilépés nem csak egy egyszerűen eldönthető kérdés, hanem egy olyan folyamat, aminek több kimenetele lehetséges.

Az egyszerűbb lehetőségek

A legszélsőségesebb eset, hogy semmilyen megegyezés nem születik, ekkor minden kapcsolat megszakad, egymás polgárait hazaküldik (több millió emberről lenne szó), szigorú határellenőrzés lenne a két Írország között (amire az északírek biztos fellázadnának), kiesne az Egyesült Királyság az egységes piacról és a vámunióból, így gazdasága iszonyatos károkat szenvedne. Persze ezt az európai oldal is megérezné, de sokkal kevésbé.

A másik, viszonylag egyszerű megoldás az lenne, ha automatikusan elfogadnák a svájci vagy a norvég modellt. Ebben az esetben tárgyalni sem kellene sokat, megmaradna az egységes piaci tagság, igaz, hogy a munkaerő áramlását sem lehetne korlátozni, és egyes európai jogszabályok automatikusan érvényesek maradnának. Mindazonáltal a kecske is jóllakna, a káposzta is megmaradna, a brit szavazók mindkét tábora ezzel kompromisszumot kötne.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG