Az ukrán gázellátás év eleji fennakadásai rávilágítottak Magyarország sebezhetőségére. Ez a függés legjobban az itthoni energiaforrások – a geotermikus energia, a biomassza, az energiafüvek – kiaknázásával csökkenthető, melyek alkalmazását az olajárrobbanás is gazdaságossá teszi.
A még mindig világszínvonalú magyar gépész- és villamosmérnöki képzés ontja a kreatív mérnököket, akik keresik a kitörési lehetőséget. Mivel a hazánkban főként szolgáltatással és értékesítéssel foglalkozó multinacionális cégek ehhez nem adnak megfelelő terepet, a vállalkozói szektor marad számukra az egyetlen lehetséges út.
A privatizált és „periferizált” energetikai szektorból az önmegvalósító mérnökgeneráció szintén a magánszektorba áramlott, ahol keresi a vállalkozási lehetőségeket. Ezzel egy időben az energetikai szolgáltatók költségcsökkentése egyes tudásalapú szolgáltatások – mint például a stratégiai tervezés, a nagyfeszültségű hálózatok szerelése – kiszervezéséhez vezetett.
Az energetikai piac liberalizációja megnyitotta az utat az energetikai know-how és szolgáltatások exportja felé. Magyarországot sok kis, energetikában kevésbé fejlett ország veszi körül, amelyeknek hazánk regionális energetikai tudásközpontjává válhat. Ezt a folyamatot erősíti, hogy a privatizált energiaszektor hatékony nyugati modellpiacot jelent az energetikai szolgáltató cégek számára, amelyen fel tudnak nőni a regionális piachódításhoz.
Préda István úgy tapasztalja, hogy az elmúlt hónapokban megélénkült az úgynevezett „százas listás” befektetők érdeklődése a megújuló energetika, mint befektetési célpont iránt. A szakember véleménye szerint a tőzsde helyett – ahol a trendeket a nemzetközi alapkezelők többé-kevésbé sikeres tevékenysége határozza meg – érdemesebb azt figyelni, hogy a saját bőrükön sikeres magyar nagyvállalkozók hova fektetik a pénzüket - olvasható az MB Partners Zrt. sajtóközleményében.
Nem kell télen fagyoskodnunk
A távhő menti meg a világot, mi jól állunk
A Gazprom már nem sokáig "pattoghat"
Privátbankár