David Lidington kabinetminiszter a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy óvatosan optimista azzal kapcsolatban, hogy megszülethet a megállapodás 24 órán belül – írja a Reuters.
Mint mondta, még nem teljesen tartanak a megállapodásnál, ám már elérhető távolságban van. Theresa May kormányának mostanában egyébként sincsenek könnyű napjai, miután az Európai Unióval folytatott tárgyalások sem állnak a legfényesebben (Részletek. >>>), és a brit a parlamentnek is meg kell szavaznia az elkészülő megállapodást.
Nőnek a félelmek
A brit vállalati szektor emberierőforrás-menedzsereinek legnagyobb szakmai szervezete (CIPD) 1002 tagvállalat bevonásával elvégzett felmérésében a válaszadók 48 százaléka számolt be arról, hogy tapasztalataik szerint uniós munkavállalóik egyre nagyobb számban érzik magukat bizonytalan foglalkoztatási helyzetben. Az átlagon belül a brit közszféra munkaadóinak 58 százaléka, a magánszektorbeli cégek 45 százaléka észlelte e jelenséget.
A CIPD 24 oldalas tanulmánya kiemelte, hogy a felmérésbe bevont vállalatoknak több mint a negyede szerint brit munkavállalóik is veszélyben érzik állásukat a Brexit-folyamatot övező politikai bizonytalanságok miatt.
A felmérés szerint a brit vállalatok 59 százaléka foglalkoztat külföldi EU-állampolgárokat, 52 százalékuknál közép- és kelet-európai EU-munkavállalók is dolgoznak.
A CIPD vizsgálatába bevont brit vállalatok 33 százaléka azt jelezte, hogy tapasztalatai szerint az alkalmazásában álló külföldi EU-munkavállalók egyre nagyobb számban távozni akarnak az országból a brit EU-tagság megszűnése miatt.